1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vlada [557]
2 years ago
6

1. A family went out to dinner, and their food and beverage totaled $51.39. 6% sales tax is added to their bill, and then they p

lan to leave a 15% tip. What will the total cost of their bill be?
Mathematics
1 answer:
kompoz [17]2 years ago
7 0

Answer:

62.1819

Step-by-step explanation:

You might be interested in
6• 2hen+3pens-5anchors
choli [55]

Answer:

180

Step-by-step explanation:

6 \times 2 \times 3 \times 5

12 \times 15

=180

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which statement best describes the graph of x3 − 3x2 − x + 3?
e-lub [12.9K]
The second choice. Intersects means cuts the y axis. And if you go to -infinity (figuratively speaking! lol) x^3 dominates and goes to -infinity, way down, the other way for infinity


4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which of the following represents a radius of the circle?
Olegator [25]
Mn is the correct answer
4 0
3 years ago
Find the perimeter. Simplify your answer.
MrRa [10]
30s-18 is the answer jus add all the sides together/ add the like terms then solve it
4 0
2 years ago
2+d=2-3(d-5)-2 Pls show work
defon
2 + d = 2 - 3(d- 5) - 2

First, cancel 2 on both sides. / Your problem should look like: d = -3(d - 5) - 2
Second, expand. / Your problem should look like: d = -3d + 15 - 2
Third, simplify -3d + 15 - 2 to get -3d + 13. / Your problem should look like: d = -3d + 13
Fourth, add 3d to both sides. / Your problem should look like: d + 3d = 13
Fifth, add d + 3d to get 4d. / Your problem should look like: 4d = 13
Sixth, divide both sides by 4. / Your problem should look like: d =  \frac{13}{4}

Answer as fraction: d =  \frac{13}{4}
Answer as decimal: d = 3.25

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 7 5/8 + 2 9/16. Can u plz help me I can't figure it out
    14·2 answers
  • 100 points
    11·2 answers
  • (4+2r)3 solve equation please
    7·1 answer
  • What is a solution of the inequality p +4-2 (p-10)>0
    10·1 answer
  • What is the median of the data set?
    15·2 answers
  • Sales taxis $0.065 per dollar where ray lives. what precent of a dollar is the sales tax​
    13·1 answer
  • Aaron bought a motor home for $50,000. If he later sold it for $10,000, find the loss as a percent of the cost price
    13·1 answer
  • Help me with this please.
    8·2 answers
  • Fuffy spent $7.20 on 4 dozen pencils. How much did each pencil cost
    5·1 answer
  • Can anyone help me find the area ty
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!