Answer:
Choice C is correct
Step-by-step explanation:
The first step is to re-write the equations in exponential form.
The first equation can be written as;
since the base is 10 and 4 the exponent.
The second equation can be written as;

The second step is to make N the subject of the formula in both equations.
Solving for N from this equation
, yields;

Solving for N from the second equation
, yields;

Therefore;

Step-by-step explanation:

There’s 12 eggs in a dozen. To find the unit price, just divide $2.40 by 12. This gives you a final answer of 20¢ per egg.
Answer:
y=3
B.Slope is -6 Y intercept is 0.5
Step-by-step explanation:
Answer:
The answer to the question is
25 % increase in production rate
Step-by-step explanation:
To solve the question, we note that
Initial number of products = 84 toy robots per day
Present production rate = 105 robots per day
The percentage increase is given by the increase in production rate divided by the original production rate multiplied by 100
Where increase in production rate = 105 - 84 = 21
Percentage increase = 21/84 ×100 = 25 % increase