Answer:
Question #1 answer is 0.56
(3,3) is the point in which the 2 lines intersect
2 ounce bag will cost less than $1.25
6 ounces ÷ 3 = 2 ounces
$3.60 ÷ 3 = $1.20
OR
$3.60 ÷ 6 ounces = $0.60 per ounce
2 ounces = $ 0.60 × 2 = $1.20
The <em><u>correct answer</u></em> is:
A) as the x-values go to positive infinity, the functions values go to negative infinity.
Explanation:
We can see in the graph that the right hand portion continues downward to negative infinity. The right hand side of the graph is "as x approaches positive infinity," since x continues to grow larger and larger. This means as x approaches positive infinity, the value of the function approaches negative infinity.
Steps:
5.15*1.09*12 = total
5.6135*12 = total
$67.36= total
Answer: $67.36