1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lynna [10]
2 years ago
8

Can you plz answer this fast for 10 points? I do not understand this question

Mathematics
1 answer:
Pavlova-9 [17]2 years ago
6 0
B ........................
You might be interested in
Please solve card 6!
olasank [31]

Answer:

×=30⁰ :)

Step-by-step explanation:

x⁰+(x+30⁰)= 90⁰

x⁰+x⁰= 90⁰-30⁰=60⁰

2x⁰=60⁰

60⁰÷2=30⁰ => x⁰=30⁰

verification:

30⁰+(30⁰+30⁰)=90⁰

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLEASE HELP MEE
wel

Hey!

Sorry this answer is too late to help you but hopefully it will help future users...

an= 1/4 * an-1

a1= -64

What is in bold is what you type into the answer box.

I also have a pic attached.

I hope this helps you! Good luck on the test!

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Bridget has a bag of skittles that is 3/4 full. If she eats 2/5 of the remaining skittles, how much of the bag did she eat?
Nutka1998 [239]

Bridget eats \frac{x}{10} of the Skittles

<u>Explanation:</u>

Let the number of skittles = x

If the bag has \frac{3}{4}x of the skittles

Then the skittles remaining = x - \frac{3}{4}x

                                              =  \frac{x}{4}

Amount that Bridget eats = \frac{2}{5} X \frac{x}{4}

                                          = \frac{x}{10}

Therefore, Bridget eats \frac{x}{10} of the Skittles

3 0
3 years ago
A painter rented a wallpaper steamer at 9 am and returned it at 4pm. He paid a total of 28.84. What is the rental cost per hour
serg [7]

Answer:9 to 4 is 7 hrs divide 7 into 28.84 you get 4.12 so answer is $4.12 an hour

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Rahul sold a painting at 10% profit. If he had sold it for 240 more, he would have made 15% profit. What is the C.P. of the pain
dangina [55]

Answer:

$4800

Step-by-step explanation:

Let x be the C.P of the painting.

Profit=10% of x

Profit=\frac{10}{100}\times x=\frac{10x}{100}

If S.P increase by 240 then

Profit=15% of x=\frac{15x}{100}

For first case

S.P=C.P+ Profit

S.P=x+10x/100

S.P=\frac{100x+10x}{100}=\frac{110}{100}x

For second case

New S.P=x+\frac{15}{100}x

         =\frac{115}{100}x

According to question

240+S.P=\frac{115}{100}x

240+\frac{110x}{100}=\frac{115}{100}x

240=\frac{115}{100}x-\frac{110x}{100}

240=\frac{115x-110x}{100}

240=\frac{5}{100}x

x=\frac{240\times 100}{5}

x=4800

Hence, the C.P of the painting=$4800

6 0
3 years ago
Other questions:
  • If 3 1/2 pounds of bananas cost $1.96, how much would one pound cost?
    6·1 answer
  • What 18/25 simplest form?
    15·1 answer
  • An equality of two ratios is called a
    14·2 answers
  • Andrea’s work to find the equation of a trend line through the points (48, 61) and (72, 195) is shown below
    8·2 answers
  • PLS HELP ME WITH THESE, thank you!
    11·1 answer
  • What do you think the answer is, please hurry
    10·1 answer
  • 18 feet is how many inches
    12·2 answers
  • Please answer this correctly
    6·1 answer
  • PLEASE HELP ME.. (no links)
    13·2 answers
  • The area of a square is 321 square feet. Which best represents the length of a side?​
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!