1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Butoxors [25]
3 years ago
11

Can someone please help me with this? Preferably ASAP

Mathematics
1 answer:
adoni [48]3 years ago
8 0
So  x is one number and x + 1 is another

1. x + x + 1 = 57;
2. 2x + 1 = 57;
           -1     -1
4. 2x = 56
5. x = 56/2
6. x = 28

So, x + 1 = 28 + 1 = 29
So 28 and 29 are the 2 consecutive integers of 57
You might be interested in
Simplify (1/2 pt each)<br><br> -2^3=<br><br> 8^2=<br><br> 9^-1=<br><br> (-4)^-2=<br><br> HELPP PLSSS
bixtya [17]

Answer:

-2³ = -8

8² = 64

9^-1 = 1/9

(-4)^-2 = 1/16

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
SOMEONE HELP! (b+3)(c-4)
choli [55]

Answer

bc - 4b + 3c - 12

solution,

(b + 3)(c - 4) \\  = b(c - 4) + 3(c - 4) \\  = bc - 4b + 3c - 12

hope it helps..

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
The formula for the volume of a rectangular prism is V = lwh. Which is the equivalent equation solved for h? StartFraction V Ove
Svetach [21]

Answer:

The correct answer is <u>A.) StartFraction V Over l w EndFraction = h</u>

Step-by-step explanation:

i just did the test on edge and got it right. Can i get brainiest

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Hamid bought 4.5 pounds of strawberries. The total cost of the strawberries was 8.10. How much did each pound of strawberries co
Ray Of Light [21]

Answer:

<h2>1.80 per pound of strawberries</h2><h2 />

Step-by-step explanation:

8.10 / 4.5 pounds = 1.80 per pound of strawberries

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Come on smart heads . Earn you some points with this easy problem . I know you can do it !!!
Anna [14]

{(x + 22)}^{2}
6 0
2 years ago
Other questions:
  • 9 passengers in 3 cars= passengers per car
    9·2 answers
  • PLEASE HELP!!
    15·1 answer
  • An 18 oz jar of peanut butter cost $2.19. A 48 oz jar of peanut butter sells for $4.39. Which size jar is the better buy?
    12·2 answers
  • 21-6+3-6 order of operations??
    11·1 answer
  • Select the letter of the best answer choice. Use 3.14 or 22/7 for π
    9·1 answer
  • Exhibit B In order to determine whether or not there is a significant difference between the hourly wages of two companies, two
    15·1 answer
  • What is 10/9 ? 9/8 closer to 0,1/2,1
    12·1 answer
  • Which object is moving faster based in the graphs presented?
    7·1 answer
  • Is 15 + k an equation? answer please
    11·1 answer
  • Can someone please help me​
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!