1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
MaRussiya [10]
4 years ago
14

Debbie has $460 in a savings account that earns 8% annually. If the interest is not compounded, how much interest will she earn

in 5 years?
A) $18.40
B) $36.80
C) $184.00
D) $644.00
Mathematics
2 answers:
Viktor [21]4 years ago
6 0
Compound interest means that the interest earned each year is added to the principal meaning that future interest is earned from the original amount + past interest.

In this case, it is NOT compounded meaning that we just have to find how much interested is earned in a year and multiply it by 5 years.

8% of $460 is 460*0.08 = 36.8

36.8*5 = 184

The answer is C) $184.00



anastassius [24]4 years ago
6 0
D)$644.00 is the correct answer
You might be interested in
Karina says every equilateral triangle is acute. Is this true explain
LenaWriter [7]
Yes, every equilateral triangle is acute because the angles are always congruent(identical) and 60 degrees which is acute. But I may be wrong. :P
5 0
4 years ago
Find the area of the figure. The area is square inches.<br><br>please help!​
Nostrana [21]

Answer:

154 inchs

Step-by-step explanation:

22 * 14 divided by 2

7 0
3 years ago
BBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB BBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB ?
nadezda [96]

Answer:

uh.

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
I need help and please how work
Leviafan [203]

Answer:


Step-by-step explanation:


4 0
3 years ago
Steven paid $10,000 in interest on a 5 year loan on $10,000. What was the interest rate he paid on the loan?
serg [7]

Answer:

I think steven paid 50,000 dollars in total

Step-by-step explanation:

8 0
4 years ago
Other questions:
  • 3/8 student’s in a class of 48 students have a cat at home how many students have a cat at home and how many students do not hav
    7·1 answer
  • 3 tons of rocks cost $4,740.00. What is the price per pound?
    13·2 answers
  • A bike shop has 11 red bikes, 3 blue bikes, 4 orange bikes, and 12 silver bikes. For every 1 orange bike, there are 3 what? Choo
    7·2 answers
  • What is he slope and y intercept for the line Y=-4x+2​
    7·1 answer
  • Red roses come 3 to a package, and white roses come 5 to a package. If an equal number of red and white roses are wanted to make
    5·1 answer
  • Solve for x helpppp pleaseee
    5·1 answer
  • Mark wants to buy 5 new video games from
    9·1 answer
  • 4(5x-2)=2(9x+3)<br> help please!<br> 12 points and<br> brainliest
    14·1 answer
  • in another baseball division one team had a winning of 0.444 what fraction of their team did this team win
    7·1 answer
  • Solve this math problem<br> what is −23×(−56)=
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!