1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
coldgirl [10]
3 years ago
14

Will somebody please answer this question? I'm stuck and in a bit of a hurry. A surfboard shaper has to limit the cost of develo

pment and production to ​$ 215 per surfboard. He has already spent ​$ 30,240 on equipment for the boards. The development and production costs are ​$ 143 per board. The cost per board is 143x+30,240/x dollars. Determine the number of boards that must be sold to limit the final cost per board to $ 215.
Mathematics
1 answer:
ikadub [295]3 years ago
8 0

Answer:

  ≥ 420 boards

Step-by-step explanation:

Write the required relation between cost per board and "x" (the number of boards that must be sold).

  143 + 30240/x ≤ 215 . . . . . . . note that the first term is <em>not</em> 143x

Subtract 143

  30240/x ≤ 72

Multiply by x/72. This is a positive number because x is a positive number.

  30240/72 ≤ x

  420 ≤ x

At least 420 surfboards must be sold to limit the final cost per board to $215.

You might be interested in
What is the unit rate for the table showing the cost of movies?
photoshop1234 [79]
2.75! Good luck hope you do good
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Please help me this is due soon!! ill mark brainiest :))<br> i also need a reason why please!!
N76 [4]

Answer:

b

Step-by-step explanation:

One square = (2/5)/(3) Invert and multiply the 3

2      1

==    ==    =

5       3

2/15

5 squares = 5 * 2/15 = 10 / 15 = 2/3

5 0
3 years ago
Liliana wants to write an equivalent expression for n+3-5n+6.
sammy [17]

Answer:

Step-by-step explanation:

n +3 - 5n + 6 = n - 5n + 3 +6

= -4n + 9

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Hi I need helppppppppppppppppppp
tatiyna
3738383792639263846736283
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the area of a rectangle with a length of (x - 5) and width of (x + 8)?
dlinn [17]

Answer:

a = x² + 3x - 40

Step-by-step explanation:

a = l * w

a = (x - 5)(x + 8)

a = x(x + 8) - 5(x + 8)

a = (x² + 8x) + (- 5x - 40)

a = x² + 3x - 40

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • at a local fitness center, members pay a $6 membership fee and $5 for each aerobics class . nonmembers pay $6 for each aerobics
    6·1 answer
  • AT&amp;T charges a connection fee of 35 cents and 3 cents per minute. Verizon charges a connection fee of 45 cents and 2 cents p
    12·1 answer
  • Fill in the blank with the missing integer.
    6·1 answer
  • The points Q, R, S and T all lie on the same line segment, in that order, such that the ratio of Q R : R S : S T QR:RS:ST is equ
    8·1 answer
  • A man received 7 per cent interest on a loan of $800 for one year. How much interest did he receive? A.) $56 B.) $560 C.) $780 D
    11·1 answer
  • PLEASE HELP ASAP!!! CORRECT ANSWER ONLY PLEASE!!!<br><br> What is [100(−4)^n-1} equal to?
    15·1 answer
  • What percent of the muffins were carrots
    14·1 answer
  • X^2+17x=-42 <br> how do i find the solutions to this problem?
    15·1 answer
  • PLS HELP ASAP
    9·1 answer
  • La cena de Aubrey cuesta $85. Ella deja 30% de propina por el exelente servicio ¿Cuánto dejó Aubrey de propina?
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!