Answer:
4 Times 5 equals = 20
Step-by-step explanation:
<em>4 Goes into what number 5 times. 20 ÷ 4 = 5</em>
Answer:
23 cents per can of soda
Explained:
$2.30 divided by 10 cans = .23 per can of soda
Answer:
36 possible class schedules
Step-by-step explanation:
1st - 4 ways
2nd - 3 ways
3rd - 3 ways
4 x 3 x 3 = 36 possible class schedules
Answer: He bought 1 magazine and 3 comic books.
Step-by-step explanation: If comic books cost $1 and magazines cost $3, the equation for the problem should look like this: 2(m) + 1(c) = 5, since you know that the brother spent $5 in total. "m" represents the number of magazines purchased while "c" represents the number of comic books purchased. If you plug in 1 for "m" and 3 for "c", the equation would be true and would equal a total of $5. Also, 1 magazine and 3 comic books would mean that the little brother did, in fact, purchase 4 items.
Answer:
115
Step-by-step explanation:
it's just 575 divided by 5. hope this helps:)