1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ICE Princess25 [194]
2 years ago
14

Alice purchased 4 1⁄2 kilograms of olive oil for $27. What is the price per kilogram?

Mathematics
2 answers:
Greeley [361]2 years ago
8 0

Answer: It would be 6 dollars since 27 divided by 4.5 equals 6


Step-by-step explanation:


Gelneren [198K]2 years ago
8 0

Answer:

The price per kilogram is $6

Step-by-step explanation:

It is given that

Number of kilograms of olive oil purchased by Alice is  4\frac{1}{2}

The cost  is $27

so we have

cost of  4\frac{1}{2}  kg of olive oil = $ 27

To find the find the cost of 1 kg of olive oil we will use unitary method

Cost of 1 kg of olive oil = \frac{Total \ cost }{total \ weight \ in \ kg}

                                       = \frac{27}{4\frac{1}{2} }

                                        = \frac{27}{4.5}    ( since 4\frac{1}{2} = 4.5)

                                         = 6

Hence the price per kilogram is $6

You might be interested in
What is the product of −2 1/4 and 2 1/2?
Alexeev081 [22]

Answer:

-5 5/8

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
How can I solve this <br> 8x-(6x-1)=2
Katyanochek1 [597]

Answer:

8x-6x+1=2

2x+1=2

2x=2-1

2x=1

x=1/2

4 0
3 years ago
So, I need some help with these scatter plot questions. (basically free points because these might be easy for you!) (20 points)
nlexa [21]

Hello,

I have a graphing calculator so this will be easy for me to answer and explain how to figure these out. Here we go!

1. Well on a Ti - 84 plus calculator it says graph then you put in thee equations for each and C and D are already incorrect cause they go straight up and B is incorrect because it is a straight line on the top going straight. In this case your looking for a line that goes through the dots. And the answer would be A) Y = 1/2x + 7.

2. B) Then umber of accidents were reduced by 0.67 per month for every additional driver in the program.

3. Key: Y means yes N means no. Plot A had 1 disease present and 2 not present. Plot B has 3 diseases present and 1 disease not present.

4. Category A had 36 groups in group 1. and Category B had 12 groups in group 1. Easy!

Please mark Brainliest!

Hope I Helped!

Have a fantastic Day!


3 0
2 years ago
I need help, algebra hw
Bogdan [553]
The x-intercept represents the points in which the quadratic function passes through the x-axis. The maximum value represents the ordered pair with the highest range(y-value). 
Interval increasing: (Negative Infinity-10)
Interval Decreasing: (10-Negative Infinity)

Part B: 8/5
Note: I am assuming the scale factor of the graph is 2. 

8 0
2 years ago
Help with this please!!
Nostrana [21]

Answer:

C.

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Anna and Daniel are playing Fraction Capture. Anna is trying to find sections that add up to 3/4. She knows that 1/4+1/4+1/4=3/4
    14·1 answer
  • F(x)=x^2. What is g(x)? <br>A. g(x)=1/4x^2<br>B. g(x)=1/2x^2<br>C. g(x)=(1/2x)^2<br>D. g(x)=2x^2
    7·1 answer
  • Which of the following is a third root of the given complex number? 27(cos(pi/5)+isin(pi/5))
    11·1 answer
  • State the negation of the following statement: Lines a and b are parallel.
    12·2 answers
  • −3 2/7−(−5/7) plz help me
    11·2 answers
  • Please answer my question, and if you can please provide an explanation so I can learn from it. 50 POINTS.
    15·2 answers
  • Please help me I highlighted the ones I need help with. Thank you❤️
    5·1 answer
  • What x and y equal to
    7·2 answers
  • 1/3x + y = 6<br> -x - 2y = -9 <br><br> Using elimination
    12·1 answer
  • Probability, help, please <br><br>​
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!