1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
love history [14]
3 years ago
15

What is the is the unit rate for $2.50 for 5 ounces

Mathematics
2 answers:
borishaifa [10]3 years ago
7 0
Unit rate the the price for one thing, so we'll have to find the price for one ounce.

\frac{money(y)}{ounce(x)}
Just follow it:
\frac{2.50}{5}  = .5
It cost $.50 for one ounce.

Tell me if this helps!!
ELEN [110]3 years ago
5 0

the correct answer is 50 cents per ounce because $2.50/$0.50=$0.50 your welcome

You might be interested in
01. Apenas uma das matrizes abaixo é, ao mesmo tempo, quadrada, diagonal e identidade. Identifique-a: a[0,1,0,1]. B[1,0,0,1]. C[
ELEN [110]

Responder:

b)

1 0

0 1

Explicação passo a passo:

Das opções fornecidas:

Todas as opções atendem à condição de uma matriz quadrada, pois todas têm o mesmo número de linhas e colunas (2 * 2)

Para ter uma matriz diagonal, todas as entradas fora da diagonal principal serão Zero.

Por outro lado, a matriz de identidade é um tipo especial de matriz quadrada com uma ao longo da diagonal principal.

Indo por essas condições apenas a matriz (b); atende às três condições.

7 0
3 years ago
1.) Mathman wants to join a book club. Books-for-less costs $40 to join and $10 per book. Book-Buddy cost $15 per
diamong [38]
Hey can you send me a dollar or...
8 0
3 years ago
How many grams are there in 2.5 kg?
anyanavicka [17]
There are 2,500 grams in 2.5kg
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Factor by grouping,<br>Factor each completely<br>1) 8x^3 + 10x² + 20x + 25​
Semenov [28]
2x^2(4x+5) + 5(4x+5)
(2x^2+5(4x+5)
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Please please please help me out :(
Reptile [31]

Answer:

A  -4 ≤ x ≤ -2

Step-by-step explanation:

The graph is constant where there is a flat, horizontal line.  The graph is flat in the interval -4 ≤ x ≤ -2.  This is where the graph will be constant.  In all of the other parts of the graph, the y-values are changing.  Since the line is flat, the y-value doesn't change.

8 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the length of side BC? What is the length of side GH?
    6·1 answer
  • I need on dis plz because we’re in quarantine and I’m also dumb
    9·1 answer
  • Please someone help me??
    8·2 answers
  • Dupa doua reduceri consecutive de pret , ambele de 10% , un aparat foto costa 567 lei. care a fost pretul initial al aparatului
    7·1 answer
  • The daily cost of production in a factory is calculated using c(x) = 200 +16 x, where x is the number of complete products manuf
    15·1 answer
  • Last year, 75 new houses were built in a neighborhood. So far this year, 4/5 of them have been sold. How many new houses have be
    10·2 answers
  • What is the ratios for 150 and 3
    11·1 answer
  • Sasha's grandma is going to sew this umbrella for Sasha. The umbrella is made of 4 identical triangles. If each triangle is 3 fe
    8·1 answer
  • Melanie and Mark borrowed $2500 at a simple interest rate of 7% for a period of 3 years. What was the interest?
    14·1 answer
  • LOTS OF POINTS, WILL GIVE BRAINLIEST!!!
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!