1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Simora [160]
3 years ago
8

Autumn drives 825 miles to Florida. The trip takes her 17 hours. She uses 38 gallons of gas on the trip, which cost her $125. Fi

nd her speed. Find her gas mileage. Find the unit price she paid for gas.
Mathematics
1 answer:
Dmitry [639]3 years ago
8 0
speed \: equals \: distance \div time
speed equals 825 divided by 17
speed equals to 48.5miles per hour

gas mileage equals to 825/38
gas mileage equals to 21.7


125/38 equals to 3.3 unit price
You might be interested in
Simplify -51/6 (-81/2)
vivado [14]

Answer:

344 1/4

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Y+6=2 <br><br> Make sure all work is shown
defon

Answer:

y=-4

Step-by-step explanation:

y+6=2

y=2-6

y=-4

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A Restaurant buys 50 pound of beef at 1.12 per pound and 24 quarts of milk at .90 quarts. How much money was spent
velikii [3]

Answer:

$77.60

Hope this helps ^-^

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What does x equal? <br> Thanks!
11Alexandr11 [23.1K]

Answer: 33 degrees

Step-by-step explanation:

See paper attached. (:

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
You spent $7 more than you had. Write an integer to represent this? Would it be -7?
dezoksy [38]
That would be correct
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The track coach records the number of laps the team runs everyday for a week in the table to the right if the team runs at most
    5·1 answer
  • Square root -100 =?<br> Please help!
    5·1 answer
  • Bonjour tout le monde j'ai des exercices de maths que je n'arrive pas pouvez vous m'aidez svp c'est urgent c'est pour demain mer
    14·1 answer
  • If 2 apples cost $1.50 how much would 8 apples cost? How much would 62 apples cost? And how many apples can you buy with $18.00
    14·1 answer
  • Marcos family has a garden shaped like a parallelogram. Height of the parallelogram is 7 feet the side is 8 feet and the base is
    8·1 answer
  • SOMEONE PLZ HELP!!<br> Round answer to the nearest hundredth
    6·1 answer
  • &amp; find the value of the (12.6)²<br>using table method​
    9·1 answer
  • Solve for X.<br><br> should be a decimal.
    13·1 answer
  • For the function f(x)=1/2(x-3)2 +6, what is the value of f(2)
    7·1 answer
  • 54 divided by _____ = -27
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!