1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sasho [114]
3 years ago
10

The bill at a restaurant came to $136.40.The customer decided to leave a 15% tip.What was the total bill including tip.

Mathematics
1 answer:
hjlf3 years ago
4 0

Answer:

$156.86

Step-by-step explanation:

To calculate tip, you need to multiply the total bill by the percent tip you are going to leave. In this case the bill is $136.40, and the customer is going to leave a 15% tip. So, you would want to move the decimal place over to the left by 1, which you should get 13.64 as your number. Then divide it in half, which should give you 6.82. Now add 13.64 and 6.82 with the original bill price. If you don't add the 13.64 you would've forgotten the 10% part of the tip. At the end you should get $156.86 as your final bill.

You might be interested in
50 points. Please quick.
Allisa [31]

Answer:

Condition A.  

A rectangle with four right angles  

There can be many quadrilaterals satisfying this condition.

Condition B.

A square with one side measuring 5 inches

There can be only one quadrilateral satisfying this condition.

Condition C.

A rhombus with one angle measuring 43°

There can be many quadrilaterals satisfying this condition.

Condition D.

A parallelogram with one angle measuring 32°

There can be many quadrilaterals satisfying this condition.

Condition E.

A parallelogram with one angle measuring 48° and adjacent sides measuring 6 inches and 8 inches.

There can be only one quadrilateral satisfying this condition.

Condition F.

A rectangle with adjacent sides measuring 4 inches and 3 inches.

There can be only one quadrilateral satisfying this condition

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Two train leave stations 210 miles apart at the same time and travel toward each other. One train travels at 80 miles per hour w
Brrunno [24]

SOLUTION

At the same time t,

Train 1 would have covered a distance of 80t, since distance = average speed x time.

Train 2 would have covered a distance of 70t.

Now both added should give 210 miles

That is 80t + 70t = 210

150t = 210

t = 210/150

t = 1.4 hours

3 0
1 year ago
PLS HELP ME ON THIS QUESTION I WILL MARK YOU AS BRAINLIEST IF YOU KNOW THE ANSWER!!
ludmilkaskok [199]

Answer:

Option D, 192 m³

Step-by-step explanation:

Volume = base area × height

= (6×8/2)×8

= 192 m³

5 0
3 years ago
A shopper paid $2.52 for 4.5 pounds of potatoes and $7.75 for 2.5 pounds of broccoli. What is the unit price of each item she bo
Maurinko [17]
<h3>Unit price is $ 0.56 per pound of potatoes</h3><h3>Unit price is $ 3.1 per pound of broccoli</h3>

<em><u>Solution:</u></em>

Given that,

Unit price is the price of 1 unit

\textrm{Unit Price} = \frac{\textrm{Total cost on n products}}{\textrm{n}}

<h3><u>Find unit price of potatoes</u></h3>

A shopper paid $2.52 for 4.5 pounds of potatoes

Unit\ Price = \frac{2.52}{4.5}\\\\Unit\ Price = 0.56

Thus unit price is $ 0.56 per pound of potatoes

<h3><u>Find unit price of broccoli</u></h3>

$7.75 for 2.5 pounds of broccoli

Unit\ Price = \frac{7.75}{2.5}\\\\Unit\ Price = 3.1

Thus unit price is $ 3.1 per pound of broccoli

5 0
3 years ago
Please help ASAP 25 pts + brainliest to right/best answer
Whitepunk [10]
The answer seems to be D!!
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • All the numbers less than 100 that have at least 2 and 5 on their prime factorization. What do you notice about these numbers
    13·2 answers
  • What is the total amount you would pay in a restaurant , if the bill was $70.00, and you first added 8.25% for the tax and then
    10·2 answers
  • You pay $10.32 for 8 music downloads what is the rate of cost per download
    6·2 answers
  • How many three-person relay teams can be chosen from six students?
    6·2 answers
  • The product of the square of a number and -7
    8·1 answer
  • Complete the problems. Check your answers in the back o
    7·1 answer
  • PLEASE HELP!!
    8·2 answers
  • A bag contains 8 blue marbles, 6 red marbles, and 5 green marbles. The marbles are drawn one at a time.
    14·1 answer
  • Bethany is 57 inches tall Bethany brother Scott is 2 inches taller than she is what is scoot height in feet
    11·1 answer
  • Convert 7 pounds 3 ounces to kilograms.<br> Conversion ratios:<br> 1 lb = 16 OZ<br> 1 kg = 2.2 lb
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!