1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
valkas [14]
3 years ago
14

Over the course of a year, a tractor-trailer commutes 160,000 miles across America.

Mathematics
2 answers:
PtichkaEL [24]3 years ago
6 0

Answer:

a. 4 sets of tires in a year.

b. 17 times a year.

Step-by-step explanation:

a. I just divided 160,000 by 40,000 to get 4 sets a year.

b. I divided 160,000 by 10,000 and then added 1 to get 17 times a year. I added one because the problem said that the trucker changes the oil in the beginning of the year.

Morgarella [4.7K]3 years ago
5 0
A~ 4 sets of tires
B~ 16 times
You might be interested in
What does reflecting over each axis do to a function algebra 2
love history [14]
Gggggghhhhhbhhjnjjnjjjjjjjjjjjjjkk
6 0
3 years ago
A box of cereal states that there are 84 cal in a 3/4 cup serving what is the unit rate for calories per cup how many calories a
Tamiku [17]

Answer:

first question is 112, second is 336

Step-by-step explanation:

you only need to do is 84÷3/4=112calories

this is one box of cereal state if you want three

box calories just 3×112

3 0
3 years ago
40% of the 35 male guests wear glasses
AVprozaik [17]
14 males wear glasses 

40*35= 1400 
1400/100= 14
7 0
3 years ago
(-12,14) and (6,-1)<br> write a linear equation
jarptica [38.1K]

Answer:

Step-by-step explanation:

this is were they should go

8 0
2 years ago
PLEASE HELP ME I DONT UNDERSTAND
drek231 [11]

Answer:

\frac{v}{-9} < -18 or v ÷ -9 < -18

Step-by-step explanation:

"The quotient" means that it is a division problem. That means you have to divide.

Less than is a symbol that stands for *The number is less than the other number*

3 0
3 years ago
Other questions:
  • What equation matches the table of values
    11·1 answer
  • During the first hour of operation the farm stand owner sold 15% of the apples he had. On the second hour he sold 20% of the rem
    8·1 answer
  • What is this expression in simplest form.(-11/2x+3)-2(-11/4x-5/2)​
    11·1 answer
  • One term of a geometric sequence is a6 = 224. The common ratio is r = 2. What is the rule fo the nth term?
    11·1 answer
  • A 3-gallon bucket of paint costs $98.52 what is the price per quart?
    12·2 answers
  • What is 3*3-38+-84-7+356/45
    9·1 answer
  • Help please I need to get it done today​
    15·2 answers
  • Solve the following equation. –4y + 8 = 4(2y – 2) – 2(–16 + 8y) A. y = –4 B. y = 4 C. y = –2 D. y = –6 I need Help I am utterly
    14·1 answer
  • Equations of Exponential Functions
    11·2 answers
  • PLEASE HELP ME I AM BEING TIMED, I WILL GIVE BRAINLIEST TO WHOEVER GETS THIS RIGHT.
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!