1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
scZoUnD [109]
4 years ago
6

Which one of the following statements is it ?

Mathematics
2 answers:
Lady_Fox [76]4 years ago
6 0
The Statement is B. Hope this helps!
zmey [24]4 years ago
4 0
The correct statement is B
You might be interested in
9. A home improvement store advertises 60 square
vlada-n [284]

Answer:

C. $5.55

Step-by-step explanation:

Total cost of installing 60 square feet of flooring

= $253.00 + $80

= $333

Total number of square feet for flooring = 60

Now cost per square foot of the flooring

= total cost/total number of square feet

That’s

$333/60 = $5.55

Each square foot cost $5.55

7 0
4 years ago
Read 2 more answers
Find the range of the function shown on the grid. "Brainliest only if correct"
kicyunya [14]

Answer:

b

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
- b. Yolanda played a new number game with Xavier. She used this equation to generate her response to each number Xavier said: y
Arisa [49]

(a) One possibility is 8.45

Rounded to the nearest integer = 8

Rounded to the nearest tenth = 8.5

And rounding this to the nearest integer = 9

 

(b) The possible numbers are 8.45 to 8.49, inclusively

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Ashley walks 1/3 of a mile each day. After 10 days, how many miles has she walked?
Serga [27]

Answer:

3 1/3

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
(5/10)^4 in exponential form
Whitepunk [10]

Answer:

6.25 \times  {10}^{ - 2}

Step-by-step explanation:

{ \bigg( \frac{5}{10} \bigg) }^{4}  \\  \\  =  {(0.5)}^{4}  \\  \\  = 0.0625 \\  \\  = 6.25 \times  {10}^{ - 2}

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • which of the following is a correct equation for the line passing through the point -3,2 and having a slope m=2/3 check all that
    7·2 answers
  • Stephanie has 6.98 lb of granola to divide into small bags. She will put 0.4 lb of granola in each bag.
    11·1 answer
  • Kevin has $25 . MP3 downloads cost $0.75 each . How many songs can he download and still have $13 left to spend
    8·1 answer
  • Can someone list the different functions in a graph? At least 5 please, thank you
    8·2 answers
  • What is the completely factored form of f(x)=x3-2x2-5x+6?
    10·2 answers
  • There were 17 students in the class at the start of the school year. During the year, three pairs of new students transferred in
    14·2 answers
  • 16. Which is greater, 4^-2 or<br> 2^-4? How do you know?<br> Those are exponents.
    8·1 answer
  • A bakery offers a sale price of $3.50 for 4 muffins. What is the price per dozen?
    11·1 answer
  • What is the equation of the line that passes through the point(-5,-4) and has a slope of -3/5?
    7·1 answer
  • Two hundred fifty tickets are sold at a fund raiser. If Sarah buys 15 tickets, the probability that she will win the prize quilt
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!