1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Jlenok [28]
3 years ago
15

You are making gift baskets. each basket will contain three different types of candles: tapers, pillars ad jar candles. tapers c

ost $1 each, pillars cost $4 each, and jar candles cost $6 each. you put 8 candles costing a total of $24 in each basket, and you include as many tapers as pillars and jar candles combined. how many of each type of candle will be in a basket?
Mathematics
1 answer:
nikdorinn [45]3 years ago
4 0
Let
x = the number of tapers (each coss $1)
y = the number of pillars (each costs $4)
z = the number of jars (each costs $6)

There are 8 candles in each basket, therefore
x + y + z = 8                   (1)

The cost per basket is $24, therefore
x + 4y + 6z = 24             (2)

The number of tapers equals the sum of pillars and jars, therefore
x = y + z                          (3)

Substitute (3) into (1) and into (2).
y + z + y + z = 8
2y + 2z = 8
y + z = 4                           (4)

y + z + 4y + 6z = 24
5y + 7z = 24                     (5)
From (4), y = 4 -z. Substitute into (5).
5(4 - z) + 7z = 24
2z + 20 = 24
2z = 4
z = 2
y = 4 - z = 4 - 2 = 2
x = y + z = 2 + 2 = 4

Answer: 4 tapers, 2 pillars, 2 jars.
You might be interested in
jane deposited $22000 at the bank that pays 10% interest. bill deposited $16000 at a bank that pays 16% interest. who will recei
bixtya [17]
So Bill will receive more Extra yield for Bill=2560-2200=360 Answer=$ 360.00
4 0
3 years ago
Converting English and Metric<br> 22 gallons = how many liters?
Law Incorporation [45]
22 gallons is 83.279 liters
3 0
3 years ago
Please help <br> is not a exam is a activity
Mars2501 [29]

Answer:

y= 5x

Step-by-step explanation:

since each x number is 1/5 of the y, it's 5 times x = y

8 0
3 years ago
Gareth buys two oranges. He pays with a £1 coin and gets 52p change. Work out the cost of one orange.
zalisa [80]

Answer:

24p

Step-by-step explanation:

£1 - £0.52 = £0.48 ← cost of 2 oranges

cost of 1 orange = £0.48 ÷ 2 = £0.24

3 0
2 years ago
What is 16 tens + 4 ones
aalyn [17]
(16*0) + (4*1)
16*10 = 160
4*1 = 4
160 + 4
The answer is 164! :)

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Which description can be written as the expression 40n-15
    7·2 answers
  • 1x10 to the fifth power over 4x10 to the negative faith power given on scientific notation
    11·1 answer
  • Which of the following values of x is NOT a solution to the following inequality?
    12·1 answer
  • Plz Help and Thank you :/
    8·1 answer
  • 1. Subtract 5 from 4 times y
    9·2 answers
  • How do I factor this equation fully?
    6·1 answer
  • Ayo everyone what u getting for christmas
    6·1 answer
  • What degree would be classified as an obtuse angle but is close to being a straight line
    7·1 answer
  • In a mathematics class, the following test scores were recorded for a student. Find the mode 90, 99, 95, 78, 81, 89
    10·2 answers
  • Suppose f(x) = x^2 - 4. Find the graph of f(1/4x)​
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!