She needs 5 cups of flour and 3 cups of sugar.
B. $0.35
since to find the unit rate of one candy bar, you have to divide $350 by 1000 and you get $0.35
the rate is 350/1000 = 0.35/1
Answer:
E=
Joules
Step-by-step explanation:
1) Olá! Adicionando dados faltantes ao enunciado, como a fórmula dada:
e corrigindo a quantidade de Energia inicial:
Vamos seguir aplicando a fórmula, lembrando das propriedades de logaritmo.

Answer:
c is the answer since you are trying to make the ys number (-/+) of the value the other y contains
(3) so you will multiply the first equation by -3 to be able to eliminate y