Answer:
$35 per ticket
Step-by-step explanation:
1120 divided by 32 is 35, I used a calculator. If you divide the cost by the quantity you will get the cost for one quantity
Answer:
two million.
Step-by-step explanation:
Answer:
n = 59
Step-by-step explanation:
The given equation of n is
and we have to solve it for n.
........... (1)
⇒
{Rationalizing the numerator}
⇒
.............. (2)
Now, adding (1) and (2) we get
⇒ n + 5 = 64 {Squaring both sides}
⇒ n = 59 (Answer)
I believe that x=4 would be the answer