1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
11111nata11111 [884]
3 years ago
13

In a class of 40 students on average 8 will be left handed, if a class includes 12 lefties estimate how many students are in the

class
Mathematics
1 answer:
amm18123 years ago
4 0
40/8 = x/12
40 multiplied by 12 then divide by 8
60 children in a class
You might be interested in
HELP ME PLEASEEEEEEEEEEE
hichkok12 [17]

Answer:

The perimeter is 16 units

Step-by-step explanation:

Add up all the sides together

1+1+7+7 = 16

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
If 4 gallons of milk cost $16.76 how much would 7 gallons of milk cost
professor190 [17]
$16.76 divided by 4 = $4.19 each gallon
So $4.19 x 7 gallons = $29.33
8 0
3 years ago
Adrian is 5 years less than half of his brothers josh. If adrian is 9 , how old is josh
beks73 [17]
2 or a few months. This should be the answer
3 0
3 years ago
Need help asap please!!!
antiseptic1488 [7]

Answer:

C

Step-by-step explanation:


6 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLS HELP ILL MARK BRAINLEST PLUS ADDITIONAL POINTSS!!
Serga [27]

Answer:

114

Step-by-step explanation:

15 x 2 + 9 x 2 + 11 x 3 + 11 x 3 = 114

(the bottom portion is equal to 3 x 11)

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Three and one third divided by six
    5·1 answer
  • I need help with number20.
    10·2 answers
  • Rates for having a manuscript typed at a certain typing service are $5 per page for the first time a page is typed and $3 per pa
    11·1 answer
  • Please help on 5 and 6 and please show the steps:)
    9·2 answers
  • What are the prime numbers between 90 and 105
    7·2 answers
  • The first part is actually answered I just need to take a picture of the solid figure so Part B can be answered. If you cannot s
    12·1 answer
  • Thomas needs to buy a cardboard sheet that will allow him to make his 224 in 3 box. To help construct the box, he decided to cut
    13·1 answer
  • M Find the measure of each angle.
    15·1 answer
  • Solve the following equation algebraically
    10·1 answer
  • Which of the following decimal<br> representations is an example of<br> a rational number?
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!