1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Artemon [7]
3 years ago
14

The pool at "splash around" is open for 14 weeks during the summer. you can swim for $6 a session, or you can buy a membership f

or $100 and pay only $4 a session. which equation would you use to determine how many sessions you must use the pool to justify buying the membership?

Mathematics
2 answers:
riadik2000 [5.3K]3 years ago
5 0
Without membership:
6x14=84

with membership:
4x14=56
56+100=156

so, paying $6 a session will be cheaper for the summer, but perhaps buying the membership will be cheaper if the membership guarantees access to the pool next summer as well? not sure how to justify that. 
Ratling [72]3 years ago
3 0

Let

x--------> the number of sessions

y-------> the total payment

we know that

without membership:

y=6x --------> equation 1


with membership:

y=100+4x --------> equation 2

using a graph tool------> resolve the system of equations

see the attached figure

the solution is the point (50,300)

that means

For x=50\ sessions

the cost is \$300 in both forms

so

to justify buying the membership

x > 50\ sessions

therefore

<u>the answer is</u>

x > 50\ sessions


You might be interested in
A fire truck and an ambulance each drive along a straight road between two points. Using the points on a map that the city creat
allsm [11]
(8,3) the answer is (8,3)
i think
6 0
3 years ago
18⅔ ÷ ⅔ <br>how many children are there?<br>​
kiruha [24]
The answer is 28

Explanation:


18⅔ ÷ ⅔

= 56/3 ÷ 2/3
= 56/3 x 3/2

= 56/2

=28
4 0
2 years ago
Solve the system of linear equations below.
sergiy2304 [10]

Answer:

Step-by-step explanation:

Let's use the addition/elimination method to solve this.  If we multiply the first equation through by -1 we can eliminate the x terms.  Doing that gives us:

 -x  +  3y  =  3

  x  +  3y  =  9

The x's subtract each other away leaving us with

6y = 12 so

y = 2.

Now we will plug in 2 for y in either of the original equations to solve for x:

x + 3(2) = 9 and

x + 6 = 9 so

x = 3

The coordinate for the solution is (3, 2) or x = 3, y = 2

The second choice down is the one you want.

6 0
3 years ago
What is the answer to this math question?
oksano4ka [1.4K]

Answer:

The answer is option 3.

Step-by-step explanation:

First we have to find the area of both rectangle and triangle :

Rectangle,

area = base \times height

Let base = 9,

Let height = 3,

area = 9 \times 3 \\ area = 27 \:  {m}^{2}

Triangle,

area =  \frac{1}{2}  \times base \times height

Let base = 3,

Let height = 3,

area =  \frac{1}{2}  \times 3 \times 3 \\ area =  \frac{1}{2}  \times 9 \\ area =  \frac{9}{2}  \\ area = 4.5 \:  {m}^{2}

Lastly, in order to find the shaded region you have to substract the area of triangle from the area of rectangle :

area = 27 - 4.5 \\ area = 22.5 \:  {m}^{2}

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Write the fve-number summary for each set of data
oksian1 [2.3K]

Answer:

Step-by-step explanation:

first arrange the data from ascending to decending order

1,5,8,10,11,14,17,19,20,23

Q1=(N+1)/4

=(10+1)/4

=11/4

=2.75

=2 nd item+(3 rd -2 nd)term

=5+(8-5)

=5+3

=8

Q2=(N+1)/2

=(10+1)/2

=11/2

=5.5 term

=(5 th term+6 th term)

=(11+14)/2

=25/2

=12.5

Q3=3(N+1)/4

=3(10+1)/4

=3*11/4

=33/4

=8.25

=8 th term +(9 th -8 th )term

=19+(20-19)

=19+1

=20

3 0
3 years ago
Other questions:
  • What is a situation in which you might locate points on a coordinate grid?
    9·1 answer
  • I dont know how to answer this 19=n/3-8
    7·1 answer
  • What is the volume of this aquarium help please hurry
    6·2 answers
  • Question 5
    13·2 answers
  • The revenue, in dollars, of a company that produces jeans can be modeled by 2x2 + 17x – 175. The cost, in dollars, of producing
    11·1 answer
  • you pick out a new car and the dealer is offer 0% interest for 60 months or $4,000 cash back . your credit union is currently of
    13·1 answer
  • Which is the better buy 3 pounds for $8.31 or 5 pounds to $12.95
    6·2 answers
  • In a c is ___<br> in b d is ___
    9·1 answer
  • What is 7 1/2 increased by 5 1/4?​
    12·1 answer
  • The function g(x) is graphed.
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!