1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
MrRissso [65]
3 years ago
6

Steve and josephina run a total of 42 miles in a week. Steve ran six fewer miles than josephina. How many miles did josephina ru

n?
Mathematics
2 answers:
Zielflug [23.3K]3 years ago
8 0
Subtract 42 from 6 and you get 36
andrew11 [14]3 years ago
7 0

Answer:

Josephina runs 24 miles

Step-by-step explanation:

Steve and Josephina run a total of 42 miles in a week.

Let S be the number of miles Steve runs

and J be the number of miles Josphina runs

Steve ran six fewer miles than josephina

S= J-6

Total miles is 42

S+J= 42

Now we replace S with J-6

J-6+J= 42

2J-6= 42

Add 6 on both sides

2J= 48

Divide both sides by 2

J= 24

Josephina runs 24 miles

You might be interested in
Zap’s car rental charges $15.00 an hour to rent a car.Easy car rental charges $8.50 an hour plus a rental fee of $25.50 per rent
skad [1K]
In 4 hours Zaps rental car charges $60 dollars and in 4 hours Easy car rental charges $59.5. So in 4 hours it is less expensive to rent from Easy car rental.
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Huixian needs to pack 171 pens, 63 pencil, and 27 erasers into identical bags so that each item is equally distributed among the
luda_lava [24]

Answer:

87 gift bags

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Arrange the following numbers in order from least to greatest.<br><br>7, 7.1, 7.2, √51<br>​
never [62]

Answer:

7, 7.1, √51, 7.2

Step-by-step explanation:

√51 is 7.14

5 0
2 years ago
Write an equation that describes the function.
a_sh-v [17]
4x is the proportionality
7 0
2 years ago
Question 7 (Worth 5 points)
svet-max [94.6K]

Answer:

$20.60

Step-by-step explanation:

$25.75 x 20% = $5.15

$25.75 - $5.15 = $20.60

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Let a, b, c, and d be nonzero real numbers. If the quadratic equation ax (cx + d) = –b (cx + d) is solved for x, which of the fo
    15·1 answer
  • Which parent function is represented by the table?<br> Can someone please help?
    5·2 answers
  • A 3-gallon bucket of paint costs $98.52 what is the price per quart?
    12·2 answers
  • Write the expression below.divide 8 by 6 and then divide 7 by the quotient
    5·1 answer
  • What is the slope intercept form
    12·1 answer
  • Find the the domain codomain and range of the graph
    15·1 answer
  • HELP ASAP!! PLSS HELP !!! ANSWER CORRECTLY PLS
    7·1 answer
  • M&amp;M plain candies have a normally distributed weight with a mean of 0.8565 g and a standard
    9·1 answer
  • Can someone pleaseee help me with this.
    7·1 answer
  • Julia decides to make 5 batches of salad dressing. How much sugar should she use?
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!