1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Llana [10]
3 years ago
6

How many campers would be in each cabin if the ratio of cabins to campers was 15 to 225? Explain

Mathematics
1 answer:
klasskru [66]3 years ago
7 0
Ratio is of the form Cabin : Campers or Cabin / Campers.

Cabins = 15
Campers = 225

so Ratio = Cabin / Campers = 15 / 225 = 1/15

Ratio = 1 : 15
You might be interested in
(Edge comparing data sets quiz) what can be made between the two sets of data in the table?​
telo118 [61]

Answer: The 1st one I think.

5 0
3 years ago
(Please hurry first answer gets brainliest :D) Maggie has a food scale with a digital display that shows the mass as a decimal n
Angelina_Jolie [31]

answer is a

hope this helps

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
The diagram shows 3 identical circles inside a rectangle.
Ilya [14]

Answer:

11700 mm²

Step-by-step explanation:

A rectangle is a quadrilateral with two equal, opposite and parallel sides. Each of the angles in a rectangle is 90°.

The horizontal distance of the rectangle = r + r + r + r = 4r

The vertical distance = r + h + r = 2r + h

Where h is the distance between the midpoint of the 2 up circles and the midpoint of the down circle.

Using Pythagoras:

 (2r)² = h² + r²

h² + r² = 4r²

h² = 3r²

h = √3r²

h = r√3

Vertical distance = 2r + h = 2r + r√3

Area of rectangle = vertical distance * horizontal distance

Area = 4r * (2r + r√3) = 8r² + 4r²√3 = 4r²(2 + √3)

Substituting:

Area = 4r²(2 + √3) = 4(28²)(2 + √3) = 11703.711 mm²

Area = 11700 mm² to 3 s.f

5 0
2 years ago
Bbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbb
vodomira [7]

Answer:

Reference angles are always acute.

We can find the reference angle with the "formula"

π

−

θ

, where

θ

is our given angle.

We can plug

5

π

6

into our expression to get

π

−

5

π

6

=

6

π

6

−

5

π

6

=

π

6

Thus, our reference angle is

π

6

5 0
2 years ago
Find the unit rate. $7.96 for 4 pounds
Licemer1 [7]

Answer:

$1.99 per lb

Step-by-step explanation:

Take the dollar amount and divide by the number of pounds

$7.96 / 4 lbs

$1.99 per lb

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Why does it take 3 copies of 1/6 to show the same amount as 1 copy of 1/2
    6·2 answers
  • PLEASE ANSWERRR ! best Answer gets brainliest answer !!
    5·2 answers
  • Ralph is painting the barn below, including the sides and roof.  He wants to know how much paint to purchase. 
    6·1 answer
  • Simplify. Round your answer to three decimal places.<br><br> 1<br> 2<br> ·<br> 2<br> 3<br> + 0.345
    8·1 answer
  • <img src="https://tex.z-dn.net/?f=3x%20%2B%207%20%3D%2013" id="TexFormula1" title="3x + 7 = 13" alt="3x + 7 = 13" align="absmidd
    15·2 answers
  • A can of soda in 1972 costs $0.15, by 2012 it cost $1.35 find the rate at which the cost of a can of soda increases over this ti
    12·1 answer
  • What properties of equality do you need to use to solve the equation 7.8x- 6.9 =55.5
    8·1 answer
  • The initial population of a town is 1,300 and it is increasing at the rate of 3% each year. Find the population at 12 years​
    11·2 answers
  • 17. A circle with center (5, -3) has a
    10·1 answer
  • F(x) = x2 – 3x + 5 g(x) = V22 – 2x Calculate g (f (1)).​
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!