1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alisiya [41]
3 years ago
14

Solve the inequality for x. Show each step of the solution. 12 x>9(2x-3)-15 (I'm having trouble with this one spefically)

Mathematics
2 answers:
Sliva [168]3 years ago
8 0
12x > 9(2x - 3) - 15

12x > 18x - 27 - 15

-6x > -42

Divide by -6  and as we are dividing by a negative the inequality sign flips:-

x < 7  Answer

PSYCHO15rus [73]3 years ago
6 0
Download photomath and it will give u step by step instructions
You might be interested in
En un examen calificado del 0 al 10, 3 personas obtuvieron 5 de nota, 5 personas obtuvieron 4 de nota, y 2 personas obtuvieron 3
Nastasia [14]

Answer:

Media = 4.1

Mediana = 4

Moda = 4

Step-by-step explanation:

3 personas obtuvieron 5 puntos

5 personas obtuvieron 4 puntos

2 personas lograron 3 puntos

a. La media se da como:

Media = suma total de marcas / número de personas

Por lo tanto, la media será:

M = \frac{((3 * 5) + (5 * 4) + (2 * 3)}{10}\\ \\M = \frac{15 + 20 + 6}{10} \\\\M = \frac{41}{10}\\ \\M = 4.1

b. Para obtener la mediana, tenemos que organizar los términos en consecuencia y encontrar el número en el medio.

3, 3, 4, 4, 4, 4, 4, 5, 5, 5

Como no hay un número único en el medio, la mediana es:

(4 + 4) / 2 = 8/2 = 4

c. La moda es el número que aparece más, y eso es 4

8 0
3 years ago
Given the functions f(x) = 2x -1 and g(x) =
Novosadov [1.4K]

Answer:

Please check the explanation.

Step-by-step explanation:

Given

  • f(x) = 2x - 1
  • g(x) =  2 - x

a)

f(x) + g(x) = (2x - 1) + (2 - x)

                = 2x -1 + 2 - x

                = x + 1

b)

f(x) - g(x) = (2x - 1) - (2 - x)

              = 2x - 1 - 2 + x

               = 3x - 3

c)

g(-5) - f(-5)

Putting x = -5 in g(x) = 2 - x

g(x) = 2 - x

g(-5) = 2 - (-5) = 2+5 = 7

Putting x = -5 in f(x) = 2x - 1

f(x) = 2x - 1

f(-5) = 2(-5) - 1

       = -10 - 1

        = -11

Thus,

g(-5) - f(-5) = 7 - (-11) = 7+11 = 18

d)

f(x).g(x) = (2x - 1) (2 - x) = -2x² + 5x - 2

e)

f(g(x)) = f(2-x)

          = 2(2-x)-1

          = 4-2x-1

          = 3-2x

6 0
3 years ago
Who do you solve y= -5/2x-7
Serhud [2]

Answer:

To solve the equation y = -5/2x - 7, we can first multiply both sides of the equation by 2x + 7, which is the denominator of the fraction on the right-hand side. This gives us the equation 2xy + 7y = -5, which we can rearrange to isolate the variable y on one side of the equation. Dividing both sides of the equation by 2x + 7, we get y = -5 / (2x + 7). This is the solution to the original equation.

Step-by-step explanation:

4 0
1 year ago
Read 2 more answers
Mr. Alcazar bakes cookies in batches of 60 and batches of 90. If he bakes 6 batches of 60 cookies,
OLEGan [10]

Answer:

698765

Step-by-step explanation:fsczsfwdsczssd

7 0
3 years ago
Dave rented a limousine for his wife's birthday. The hourly rate is $70. They used the limousine for 4 hours, plus Dave gave the
nika2105 [10]
The correct answer is D) $336.

1. First calculate how much he spent on rental fees: $70 x 4 = $280

2. Next calculate how much he gave as a tip: $280 x 0.2 = 56

3. Add the two together $280 + $56 = $336

Muchas luck on your HW!
3 0
3 years ago
Other questions:
  • Which statement regarding the dismal ram is true?
    10·1 answer
  • Find the x-coordinates of any relative extrema and inflection point(s) for the function f(x) = 6x(1/3) + 3x(4/3). You must justi
    7·1 answer
  • Let sin A = -3/5<br> with 270° sinA/2
    15·1 answer
  • A 4-ounce serving of yogurt has 8 grams of protein. How many grams of protein
    15·2 answers
  • Solve 3,200 divided by 10 using a area model
    12·1 answer
  • Please, help with this question. For some reason I get really confused
    5·1 answer
  • PLEASE HELP IM GONNA DROP OUT I SWEAR I CANT UNDERSTAND THIS AT ALL
    6·1 answer
  • Work out the input for this function machine ​
    10·1 answer
  • A 7-pound box of grapes costs $30.24. What is the price per ounce?
    15·2 answers
  • What do you do to the equation y = x to make its graph move up on the y-axis?
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!