1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alchen [17]
2 years ago
13

A washer and a dryer cost combined $664 The washer costs $36 less than the dryer. What is the cost of the dryer?

Mathematics
1 answer:
quester [9]2 years ago
6 0

Answer: 350?

Step-by-step explanation:

664-36=628

628 divided by 2= 314 (cost of the washer)

314+36= 350

Hope this helps!

You might be interested in
What value of x is in the solution set of 2(3x – 1) 2 4x - 6?<br> 0-10<br> O -5<br> O-3<br> 0 -1
DaniilM [7]
-3 is the correct answer
3 0
2 years ago
A case of 8 items costs $9.44 at Costco. What is the price of each item?
Anarel [89]

Answer: $1.18 per item

Step-by-step explanation:

9.44/8=$1.18 per item

5 0
1 year ago
A basket is filled with 8 white eggs and 10 brown eggs. Half of the white eggs are cracked. An egg is randomly selected from the
german
It would be 4/16, so the answer is 1/4.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
How many proportional relationships are shown in the coordinate plane below?
aev [14]

Answer:

C: 2

Step-by-step explanation:

{ \purple{purple \: line}} \:  \: and \:  \: { \green{green \: line}}

3 0
3 years ago
Among the eighth-graders in Michael's school, 70% have siblings. The eighth-grade class is 5/6 the size of the seventh-grade cla
nikklg [1K]

Answer:

d. 192

Step-by-step explanation:

OK so if 70% of students in 8th grade have siblings and 112 8th graders have siblings, then:




0.7(total 8th graders) = 112


total 8th graders = 112/0.7


total 8th graders = 160




And since the number of 8th graders is 5/6 the size of the 7th grade class:


5/6(7th grade class) = 160


5(7th grade class) = 960


7th grade class = 192.




The correct answer is D) 192.


hope this helps can i be brainliest please

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Write the following expression as a trinomial in standard form.<br> 3(x+3)2 – 2(x + 3) +4
    8·1 answer
  • Use your calculator to find an interval of length 0.01 that contains a root. (enter your answer using interval notation.)
    13·1 answer
  • Julie bought some shirts for six each the mark Marge bought some shirts for eight dollars each the girls spend the same amount o
    15·1 answer
  • Scatter plots &amp; trend lines is there a easier way to do this?
    8·1 answer
  • Please be quick! I need this as soon as possible!
    9·2 answers
  • You and a friend decide to sell cookies to raise money for a local fundraiser. After you have raised (9 d + 10) dollars and your
    13·1 answer
  • If a = 5, what is the value of 2a2 - 3a + 11 ?<br> A.<br> 16<br> B. 46<br> C. 71<br> D. 96
    8·2 answers
  • 34m^3n^6 m^2n^6 greatest factor
    6·1 answer
  • Help pleaseeeeeeeeeeeeee
    14·2 answers
  • Laura made $273 for 13 hours of work.
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!