1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sammy [17]
3 years ago
7

How do i solve this inequality? Number 46

Mathematics
1 answer:
myrzilka [38]3 years ago
7 0
6(x-2.5) ≥ 8-6(3.5+x)

A number is before a parenthesis. The first step is to multiply.

6(x-2.5) = 6x -15

8-6(3.5+x)
2(3.5+x)= 7+2x

6x-15≥7+2x

Now solve

6x-15≥7+2x
-2x -2x

(-2x+2x)= They cancel out

(6x-2x)= 4x

4x-15≥7
+15 +15

4x≥22
/4 /4

You get= x≥5.5
You might be interested in
A paper is 0.55 mm thick. How high pile of 274 sheets? The paper is 24.5 long and 18.5 cm wide. Calculate volume of the pile of
strojnjashka [21]

The height of the pile is 150.7 mm, and the volume is V = 6,830,477.5 mm³.

<h3>How high will be the pile of papers?</h3>

We know that each paper is 0.55mm thick, then if we pile 274 of these, the height of the pile will be:

H = 0.55mm*274 = 150.7mm

Now we want to get the volume of the pile of paper. Remember that for a rectangular prism of height H, width W, and length L, the volume is:

V = H*W*L

In this case, we have:

  • H = 150.7mm
  • W = 18.5 cm = 185 mm
  • L = 24.5 cm = 245 mm

Then the volume is:

V = (150.7mm)*(185 mm)*(245 mm) = 6,830,477.5 mm³

If you want to learn more about volumes:

brainly.com/question/1972490

#SPJ1

5 0
1 year ago
Uhh can someone tell me how brainly works
asambeis [7]
You can ask and answer questions
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Kalani bought 2.5 pounds oranges for $1.58 per pound.how much did kalani spend on oranges ?
Tcecarenko [31]

To find the answer for this simply multiply 2.5 by 1.58

2.5 x 1.58= 3.95

So Kalani spent a total of $3.95 on oranges!

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the unit rate kenny reads 4 over 9 pages in 3 over 4 minutes
Leno4ka [110]

Answer:

Unit Rate = (4/9)/(3/5) = (4/9)(5/3) = 20/27 pages per minute

Report 01/07/18

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
2) Evaluate 9 X 364 – 9 X 125 – 9 X 39 without the use of your calculator
Brums [2.3K]

Answer:

<em>9*364 - 9*125 - 9*39 = 1,800</em>

Step-by-step explanation:

<em>Mental Calculation</em>

If we detect known patterns in the calculations, we could easily give their results without the use of calculators.

We are given the expression to evaluate:

9*364 - 9*125 - 9*39

The first thing to note is the 9 is a common factor of all terms, thus we take it out:

9*(364 - 125 - 39)

The negative numbers can be easily added

     125

+     39

------------

     164

Now our expression is much easier:

9*(364 - 164)

The subtraction of 364-164 is 200, thus the result of the operations is:

9*200. We only need to recall 9*2=18 and add two zeros to get 1,800, thus:

9*364 - 9*125 - 9*39 = 1,800

7 0
3 years ago
Other questions:
  • A number times 5 increased by 4 is equal to that same number. Find the number.
    8·1 answer
  • What is 2.475 as a fration in its lowest form?
    8·2 answers
  • How are the following ratios equivalent? 4:5 and 8:10
    14·1 answer
  • What is this total fruit = 8.27+6.65
    5·2 answers
  • IM CONFUSED PLS HELP HURRY
    12·2 answers
  • If a new car decreases in value at a rate of 22% per year. if the new cost is 45,000 how much is it worth after a year
    7·1 answer
  • The sum of 72 and N is equal to 382.​
    8·1 answer
  • What is the measure of angle AEB? Enter your answer as a whole number.
    10·1 answer
  • Find the area of the semicircular desk. Round your answer to the nearest hundredth.
    14·2 answers
  • Consider the system of equations.
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!