1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
snow_tiger [21]
3 years ago
10

Amy bought 0.4 kilogram of tomatoes for $4.00. What is the cost in dollars per kilogram of tomatoes?

Mathematics
2 answers:
stira [4]3 years ago
8 0

Answer:

Option C. $10 per kilogram.

Step-by-step explanation:

Amy bought 0.4 kilogram tomatoes for $4.00

Since the cost of 0.4 kg tomatoes = $4.00

Therefore, the cost of 1 kg tomatoes = \frac{4.00}{0.4}

                                                             = $10.00

The cost of tomatoes is $10.00 per kilograms.

nasty-shy [4]3 years ago
3 0

Answer:

$10 per kilogram

Step-by-step explanation:

To eliminate the decimals,multiply everything by 10

0.4.........4

4.00.........40

4 kilos = $40

1 kilo = $10 (40/4)

You might be interested in
Eleven inches of snow fell in seven hours. Write the number of inches per hour.
Nataly_w [17]

6 subtract

the main number to get youre answer and 6 is what i got

6 0
3 years ago
2 1/2 * 1 1/6=???<br>I need help can someone explain this for me?
Dovator [93]

Answer:

35/12

Step-by-step explanation:

2 1/2 is 5/2

1 1/6 is 7/6

Multiply these together to get (5*7)/(2*6) or 35/12.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Match each set of numbers with their least common multiple.
mylen [45]

Answer:

27, 12, and 36  = 108

22 and 4  = 44

14 and 12  = 84

25 and 8  =200

9, 8, and 7  = 504

32, 24, and 18  = 288

Step-by-step explanation: You are welcome.

5 0
3 years ago
1.Where is the least change in the amount of money earned?
____ [38]
30 or 3 and 4 weeks hope this helps
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Simplify the expression 288 · 1318 − 288 · 1316.
sveticcg [70]

Answer:

576

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Please solve and explain steps for this problem.
    15·1 answer
  • How do u graph this?
    6·1 answer
  • You put $600 in a savings account. The account earns 6% simple interest per year. a. What is the interest earned after 10 years?
    6·1 answer
  • Help me please ASAP (choose the correct answer)
    12·1 answer
  • What are the three first multiples of 5/9
    11·1 answer
  • The price of a necklace was reduced from $30 to $21. By what percentage was the price of the necklace reduced
    12·1 answer
  • Write the direct variation function given that y varies directly with x, and y = 16 when x = 4.
    13·1 answer
  • Kinda blurry sorry but which one?
    9·2 answers
  • Please help me thank you​
    11·1 answer
  • What is the slope of the line that<br> passes through these two points?<br> (-2, 4)<br> (3, 4)
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!