Amy bought 0.4 kilogram of tomatoes for $4.00. What is the cost in dollars per kilogram of tomatoes?
2 answers:
Answer:
Option C. $10 per kilogram.
Step-by-step explanation:
Amy bought 0.4 kilogram tomatoes for $4.00
Since the cost of 0.4 kg tomatoes = $4.00
Therefore, the cost of 1 kg tomatoes = 
= $10.00
The cost of tomatoes is $10.00 per kilograms.
Answer:
$10 per kilogram
Step-by-step explanation:
To eliminate the decimals,multiply everything by 10
0.4.........4
4.00.........40
4 kilos = $40
1 kilo = $10 (40/4)
You might be interested in
6 subtract
the main number to get youre answer and 6 is what i got
Answer:
35/12
Step-by-step explanation:
2 1/2 is 5/2
1 1/6 is 7/6
Multiply these together to get (5*7)/(2*6) or 35/12.
Answer:
27, 12, and 36 = 108
22 and 4 = 44
14 and 12 = 84
25 and 8 =200
9, 8, and 7 = 504
32, 24, and 18 = 288
Step-by-step explanation: You are welcome.
30 or 3 and 4 weeks hope this helps
Answer:
576
Step-by-step explanation: