Answer:
$ 1.50 x 25= 37.50
Step-by-step explanation:
Subtract that from $ 87.50 you get remainder $ 50.00.
Therefore grocer paid $ 50.00 for 25 bags. $ 50.00 divided by 25= $ 2.00 per bag.
Answer:
x=6
Step-by-step explanation:
1 Add 44 to both sides.
2x=8+42x=8+4
2 Simplify 8+48+4 to 1212.
2x=122x=12
3 Divide both sides by 22.
x=\frac{12}{2}x=
2
12
4 Simplify \frac{12}{2}
2
12
to 66.
x=6x=6
Answer:
28
Step-by-step explanation: