Answer:
1)
23265
2)
9478.125
3) 102369.09375
Formula nonsense: V=l*w*h
1) meaning V= 33*47*15 so V= 23265
2) meaning V= 22.5*33.7*12.5 so V= 9478.125
3) meaning V= 122.25*50.75*16.5 so V= 102369.09375
First you have to find out how much one cost.
In order to do that you have to divide 3.60/6. You would get 6. That is how much one cost. Then you have to multiply 6*2 and you would 12. So the answer is $12. I hope this helps
Answer:
A. 50 doses
Step-by-step explanation:
Take your total and divide by the about needed per dose.
Answer:
6
Step-by-step explanation:
This is basically 24 divided by 4 since he/she is dividing 24 into 4 equal groups.
24/4=6
Let "a" and "b" represent the values of the first and second purchases, respectively.
0.40*(original price of "a") = $10
(original price of "a") = $10/0.40 = $25.00 . . . . divide by 0.40 and evaluate
a = (original price of "a") - $10 . . . . . . Julia paid the price after the discount
a = $25.00 -10.00 = $15.00
At the other store,
$29 = 0.58b
$29/0.58 = b = $50 . . . . . . . divide by the coefficient of b and evaluate
Then Julia's total spending is
a + b = $15.00 +50.00 = $65.00
Julia spent $65 in all at the two stores.