1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Marizza181 [45]
2 years ago
14

40 - 2x [(8 x 3 + 6) +12 -2 pls answer correctly​

Mathematics
2 answers:
oksano4ka [1.4K]2 years ago
5 0

Answer:

-10

Step-by-step explanation:

40 - 2x [(8 x 3 + 6) + 12 -2

Using BODMAS meaning Bracket Of Division Multiplication Addition and Subtract

Solve Bracket first multiplying first inside the bracket then add your result

40 - 2x [(8 x 3 + 6) + 12 -2

40 - 2x [(24 + 6) + 12 -2

40 - 2x(30) + 12 -2

Multiple

40 - 60+12-2

-10

Degger [83]2 years ago
3 0

Answer:

40 is the answer . is it right or Not?

You might be interested in
For a given input value b, the function g outputs a value a to satisfy the following equation.
Ostrovityanka [42]

g(b)=3b+13

Hope this helps.

r3t40

3 0
2 years ago
Ignacio earns 5 percent simple interest annually on his savings account. How much interest will he earn each month on $1250? sim
gulaghasi [49]
I=PRT
I=interest
P=principal
R=rate in decimal
T=time in years

we want to find how much he earns when he invests 1250, on 5%, and how much per month, or 1/12 years
P=1250
R=0.05
T=1/12

I=1250(0.05)*(1/12)
I=62.5/12
I=5.2083333
round to nearest cent
I=$5.21

about $5.21 per month
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
How far are 27 and -54 apart on the number line?
olasank [31]
The answer is D) 81 because you have to add up the absolute values together to get the answer
Hope it helped!!!!
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Rony earns 17 dollars less than half of what John earns. If John earns p dollars, how much does Rony earn in dollars?
inn [45]

Answer:

The correct choice is option c. (p/2) - 17

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
$2.95 notebook; 5% tax
ladessa [460]
$2.95 x 5% ...........
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the following simplified product? Assume x greater-than-or-equal-to 0 (StartRoot 10 x Superscript 4 Baseline EndRoot min
    10·1 answer
  • Sarah spent a total of $7.25 on 8 apples and a packet of grapes. If a packet of grapes cost $2.85, how much did each apple cost?
    12·1 answer
  • I NEED HELP FAST!
    13·1 answer
  • Slope ​m ​ = -2 and ​y ​ -intercept ​b ​ = -1
    14·2 answers
  • How do you solve this
    11·2 answers
  • HELP!!! First one to do all gets brainliest!!!!!!!!
    6·1 answer
  • You can buy a box of 150 sharpies for $165 or a dozen for $13.50? Which of the two prices is a better deal and explain why
    9·2 answers
  • Can anyone help? been stumped for a while​
    11·1 answer
  • Thanks i'll mark brainliest​
    15·1 answer
  • Congruent figures Practice -2 measurement of angle F
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!