1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
AlexFokin [52]
3 years ago
7

A homeowner wants to enlarge a rectangular closet that has an area of (x2 + 9x + 20) ft?.

Mathematics
2 answers:
Tresset [83]3 years ago
7 0

Answer:

width: (x+4) ft, length: (x+5) ft

Step-by-step explanation:

If the area was x2 + 9x + 20, and the length was (x+5), we find the width dividing the first polynomial by the second (or find what polynomial, multiplied by the second, will give us the first). We can see that the last value of the first polynomial is 20, and the last of the second is 5, so dividing these two values will give us the last value of the width polynomial, so we have that the width before construction is (x+4) ft.

Basile [38]3 years ago
4 0

Answer:

The dimension of the rectangular closet before construction =   (x + 5) ft by (x +  4) ft

Step-by-step explanation:

The homeowner has a rectangular closet and the area of the closet is (x² + 9x + 20) ft². The area of a rectangle is the length multiplied by the width.  The length is given as (x + 5) ft. After construction the area change to (x² + 14x + 48) ft². The length became (x + 6) ft.

The dimensions before construction can be calculated as follows:

Mathematically,

area of rectangle = Length × width

area = (x² + 9x + 20) ft².

Length =  (x + 5) ft

Width = unknown

area = LW

(x² + 9x + 20)  =  (x + 5) W

W = (x² + 9x + 20) / x + 5

W = (x +  4) ft

The dimension of the rectangular closet before construction =   (x + 5) ft by (x +  4) ft

You might be interested in
Need help finding the limits
bazaltina [42]

Answer:8

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
If LM = 22 and MN = 15, find LN.
Bas_tet [7]

Answer:

LN=37 units

Step-by-step explanation:

In this problem I will assume that M is a point between point L and point N

therefore

LN=LM+MN

substitute the given values

LN=22+15=37 units

5 0
3 years ago
Drake needs to drill holes in a wooden plank. The holes will have a diameter of 0.5 millimeters, with an error allowance of 0.05
Tanzania [10]

Answer:

 |x − 0.5| = 0.05

Step-by-step explanation:

Here x represents the diameter,

Since, an error of 0.05 millimeters is allowance in diameter,

Thus, the maximum acceptable diameter = x + 0.05,

And, the minimum acceptable diameter = x - 0.05

According to the question,

The holes will have a diameter of 0.5 millimeters,

Thus, x - 0.05 < 0.5  and 0.5 < x + 0.05

⇒ x - 0.5 < 0.05 and x - 0.5 > - 0.05  

⇒ x - 0.5 < 0.05 and -(x -0.5) < 0.05

⇒ |x-0.5| < 0.05

⇒ Option D is correct.

6 0
2 years ago
????!! Someone please explain this
oee [108]

Answer:

$24

Step-by-step explanation:

First, find the cost to cover one pair of shoes.

Cost to cover one pair of shoes = surface area of the shoe box × cost per square inch

= 2(LW + LH + HW) × 0.02

L = 14 in.

W = 8 in.

H = 4 in.

Plug in the values

Cost to cover one pair of shoes = 2(14*8 + 14*4 + 4*8) × 0.02

= 2(112 + 56 + 32) × 0.02

= 2(200) × 0.02

= 400 × 0.02 = 8

Cost to cover one pair of shoes = $8

Cost to cover 3 pairs of shoes = 3*8 = $24

3 0
3 years ago
Letter b on number 11 is all I need help with. Thank you
Simora [160]

distance = 500 feet

Since Δ VWX and Δ YZX are similar then the ratios of corresponding sides are equal, that is

\frac{VW}{YZ} = \frac{VX}{YX} = \frac{WX}{ZX}

completing the required values gives

\frac{100}{l} = \frac{60}{30} ( cross- multiply )

60l = 30 × 100 = 3000 ( divide both sides by 60 )

l = 500

distance across the swamp is 500 feet



7 0
3 years ago
Other questions:
  • the number of bacteria in a container increases at the rate of R(t) bacteria per hour. If there are 1000 bacteria at time t=0 ,
    14·1 answer
  • What is the value of 12-6*3?
    10·2 answers
  • Shannon flipped a coin 50 times, and it came up heads 27 times. What is the relative frequency of tails?
    11·1 answer
  • Eggs are packaged by the dozen. If a dozen eggs cost<br> $1.56, what is the unit price per egg?
    13·2 answers
  • Hi, please help.
    10·1 answer
  • What's the answer to this problem?
    15·2 answers
  • Joe walked 2/6 of a mile on Monday. On Tuesday he walked another 2/9 of a mile. How far did joe walk on Monday and Tuesday?
    5·2 answers
  • Evaluate WITHOUT a calculator. Answer in scientific notation.<br>(3•10^9) (5•10^6)​
    8·1 answer
  • Vince borrows $900 to buy a couch. He will pay off the loan by paying 1.5% simple interest for 2 years. Vince incorrectly calcul
    11·1 answer
  • Calculate the radius of a circle whose area is equal to the sum of the areas
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!