1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
FinnZ [79.3K]
3 years ago
8

What transformations were applied to ABCD to obtain A'B'C'D?

Mathematics
1 answer:
gtnhenbr [62]3 years ago
7 0

Answer:

3,5. Hope it helps and likes it

You might be interested in
Y= 2x + 7 y= -4x - 5 What is the solution for the system of equations?
Oksi-84 [34.3K]

Answer:

x = -2, y = 3.

as an ordered pair it is (-2, 3).

Step-by-step explanation:

y= 2x + 7

y= -4x - 5

As both right hand expression are = y we have:

2x + 7 = -4x - 5

6x = -12

x = -2

Substitute for x in equation 1:

y = 2(-2) + 7 = 3.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Determinar la longitud de la hipotenusa del siguiente triángulo si se conocen las medidas que se indican de los demás triángulos
Zina [86]

it helps a lot in math us it won't let me do it

3 0
3 years ago
ANSWER PLZ QUICK AND FAST
kotykmax [81]

Hi!

The answer is C. It is a numerical expression because it contains only numbers and operation symbols.

4 0
3 years ago
Help please asap. best answer gets brainliest.
schepotkina [342]

Answer:

Step-by-step explanation:

4 is coefficient

x is variable

12 is constant

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can some one help me answer the question<br> 5/6=1/3+d
maxonik [38]

Answer:

d=.5

Step-by-step explanation:

Subtract 1/3 from 5/6 and you will get your answer which is .5

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • PLEASE HELP ME!
    13·1 answer
  • Can someone PLEASE help ME with this math problem????? Nobody knows how to complete it!
    15·1 answer
  • Kaitlyn can build a shed in 6 days. Mark can build the same shed in 8 days. Which equation can be used to find d, the number of
    15·2 answers
  • 6 pencils cost $0.99 how much would 16 pencils cost
    8·1 answer
  • A three pack of bar soap had a wholesale cost of $1.15. A pharmacy wants to sell this product with a markup of 60%. What are the
    6·2 answers
  • What is the y-intercept
    9·2 answers
  • Grade 8 Math
    6·1 answer
  • So, she was making $9/hr, then she's da bomb so she got a raise of 150%.
    15·1 answer
  • Solve pls brainliest
    9·2 answers
  • What is the unit price of a Mt. Dew if a six packs costs $2.70
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!