1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lostsunrise [7]
3 years ago
7

If x = 2, then x second power - 3x -+5

Mathematics
1 answer:
ICE Princess25 [194]3 years ago
3 0
X^2 - 3x + 5
2^2 - 3(2) + 5
4 - 6 + 5
3
You might be interested in
0.09X+4=4.9 I need to solve the unknown
saul85 [17]

Answer:

the answer should be x=10

5 0
3 years ago
Estimate the area of the wall
Ahat [919]

Answer:

32 sq ft.

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Geometry Simple:<br> Please solve i will be entering as shown work is helpful but not required!
Gelneren [198K]

I hope this helps you

6 0
3 years ago
What is the value of x?
Ratling [72]

Answer:

4x+7 = 5x-20                  

(reason: vertical angles are congruent; property used: distributive)

7 = 1x-20

1x = 7+20

1x = 27

x = 27

4 0
3 years ago
Does this graph represent a function?
Naddika [18.5K]

Answer: <em>D. Yes, because it touches the y-axis exactly one time.</em>

Step-by-step explanation:

on the graph it shows that it touches -2y and almost touches 1x so there for it is D.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is -1/8 times 16 2/3?.
    10·1 answer
  • Tyler used 17.04 gallons of gas. Maria used 6.2 times as many gallons of gas as Tyler. How many gallons of gas did Maria use?
    11·1 answer
  • Catherine invested a principal of $1,650 in her bank account with interest rate 3.1 % How much interest did she earn in 14 years
    12·2 answers
  • Find the diameter of a circle whose equation is
    10·1 answer
  • Variables on both sides<br> 4x + 9 = 2x + 13
    8·1 answer
  • Can u plz answer this it’s for a test !! 15&amp;16 PLZ
    13·2 answers
  • Find the value of x.
    7·1 answer
  • Brianna evaluated the expressions 42+4 (6-2). Which number shows the correct solution.
    10·2 answers
  • SOMEONE, PLEASE HELP!!!!!!
    14·2 answers
  • 1. Sarah a 20-ounce jar of strawberry jam for $4.00. What is the unit price per ounce?
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!