1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nataly862011 [7]
2 years ago
10

1. Sarah a 20-ounce jar of strawberry jam for $4.00. What is the unit price per ounce?

Mathematics
1 answer:
gulaghasi [49]2 years ago
4 0

Answer:

unit price for jam= 20 cents

unit price for tomato sauce= 25 cents

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Apply the distributive property to create an equivalent expression.<br> (3 - 8y) x (-2.5)
monitta
(3-8y) x (-2.5)
= -7.5+20y
5 0
2 years ago
The graph of a quadratic function is shown on the grid.
Vinvika [58]

Answer:

D

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Answer this please!!!!! Will mark.
Solnce55 [7]

Answer:

4.75

Step-by-step explanation:

u×t=5 +1/2×-2×1/2²

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
I really need helppppp
Dmitry [639]

Answer: the distance of the boat from the foot of the lighthouse is 290.5 feet.

Step-by-step explanation:

The right angle triangle ABC representing the scenario is shown in the attached photo.

Angle A is alternate to the angle of depression, hence, they are the same.

The height of the lighthouse represents the opposite side of the right angle triangle. The distance, x of the boat from the foot of the lighthouse represents the adjacent side of the right angle triangle.

To determine x, we would apply

the tangent trigonometric ratio.

Tan θ, = opposite side/adjacent side. Therefore,

Tan 11.1 = 57/x

x = 57/Tan 11.1 = 57/0.1962

x = 290.5 feet to the nearest tenth.

6 0
3 years ago
If elephant grass grows <br> 2 1/5 inches a day, how many inches will it grow in 6 days?
wel

Answer:

13.2 or 13 1/5 inches

Step-by-step explanation:

2 1/5 in/day * 6 days = 13.2 or 13 1/5 inches

OR

  2 1/5 in

+ 2 1/5 in

+ 2 1/5 in

+ 2 1/5 in

+ 2 1/5 in

+ 2 1/5 in

------------

13 1/5 in

6 0
2 years ago
Other questions:
  • Please help. A spinner had 7 identical sections. Two sections are blue, 1 us red, and 4 of the sections are green. Suppose the p
    8·1 answer
  • The difference of 3ab and 7bc
    10·2 answers
  • JK has endpoints J(13,8) and K(-6,-6). Find the coordinates of the midpoint JK
    9·2 answers
  • The sampling distribution of a statistic is a the graphical display that determines whether randomization was effective. b the p
    5·1 answer
  • 7 Electricity prices increased by 66%
    15·1 answer
  • What are the x and y intercepts for the graph of 4x - 3y = -12
    11·2 answers
  • Heres how i lok by the way
    5·2 answers
  • Peanuts and pecans in bulk bins at the grocery store cost $0.65 per ounce. How much would you spend if you bought 1 pound 8 ounc
    10·1 answer
  • Solve -4a greater than or equal to -16​
    15·1 answer
  • Find the total surface area.
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!