1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nataly862011 [7]
3 years ago
10

1. Sarah a 20-ounce jar of strawberry jam for $4.00. What is the unit price per ounce?

Mathematics
1 answer:
gulaghasi [49]3 years ago
4 0

Answer:

unit price for jam= 20 cents

unit price for tomato sauce= 25 cents

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Which variable is ordinal?​
Leviafan [203]

Answer:

Categorical variable

Step-by-step explanation:

An ordinal variable is a categorical variable for which the possible values are ordered. Please mark me as brainliest.

6 0
3 years ago
ΔCDE was translated down and right to form triangle
ASHA 777 [7]
Statements 1,2,4, and 5 are true
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What’s the coordinates of point w
joja [24]

Answer:

(-4 , -3)

Step-by-step explanation:

(x value, y value)

You always count the x value first, and in this case you have to go to -4.

(-4 , y value)

then, you determine the y value, which in this case is -3.

So, your answer is:

(-4 , -3).



Hope this helps!! Have a great day!!                        ~Carley

4 0
3 years ago
Steve cycled 35 miles in 2 1/2 hours. What is the average speed that Steve traveled? miles per hour
Evgesh-ka [11]

Answer:

14 miles per hour

Step-by-step explanation:

The average speed would be the total distance divided by the total time = 35 miles divided by 2.5 hours is 14 miles per hour

5 0
3 years ago
Timothy and 2 of his friends went to see a movie. Each person purchased a $10 movie ticket and a drink. They decided to get 1 la
Ksenya-84 [330]

Answer:5

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Add. (3t - 3) + (6t2 + 4t + 13) + (-8t2 + 11t - 1)? A) -2t2 + 18t + 9 B) -2t4 + 182 + 9 C) 2t4 - 18t - 9 D) 2t4 + 18t + 9
    13·1 answer
  • The constant of proportionality for this relationship is
    5·2 answers
  • How do you find the area of a circle
    6·2 answers
  • Idk so help pls<br>10 point ​
    15·1 answer
  • The expression for the perimeter of a square with a perimeter of 5 miles is?
    14·1 answer
  • A fair dice is rolled 3 times in a row. The outcomes are shown below.
    12·1 answer
  • X^2/3 •5x =5x^5/3<br><br> Can someone explain how the exponent is 5/3?
    9·1 answer
  • Find the mode of the following set of data:<br> 5, 8, 2, 5, 2,5<br> A 5<br> B) 2<br> C 2 and 5
    5·2 answers
  • A package of pairs of insulated costs ​$. What is the unit price of the pairs of
    12·1 answer
  • Sal's Sandwich Shop sells wraps and sandwiches as part of its lunch specials. The profit on every sandwich is $2, and the profit
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!