1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nuetrik [128]
3 years ago
14

What is the difference between the areas of a circular table with diameter 6 ft and a circular table with diameter 8 ft? Round y

our answer to the nearest square foot.
a) 18 ft squared
b) 22 ft squared
c)16 ft squares
d) 20 ft squared
Mathematics
1 answer:
MrMuchimi3 years ago
3 0

If the diameter is given in a problem, area is computed as

A = (π/4) × D<span>2   where </span><span>π is equal to 3.14</span>

<span>If D (diameter)  of one circular table is 6 ft its  Area is 28 sq ft.</span>

If D of another circular is 8 ft its Area is 50 sq ft.

<span>The difference between the areas of the two tables is, therefore (50-28) or 22 sq. ft.</span>

You might be interested in
WILL GIVE BRAINLIEST!
siniylev [52]

Answer:

48x² + 24x + 3

Step-by-step explanation:

Width = (4x + 1) in

Length = 3 *width = 3*(4x + 1) = 3*4x + 3*1

           = (12x + 3) in

Area of rectangle = length * width

                             = (12x + 3) (4x + 1)

                             = 12x *4x  + 12x *1  + 3*4x  + 3*1

                             = 48x² + 12x + 12x + 3

                              = 48x² + 24x + 3

8 0
3 years ago
I’m a bit confused here
alekssr [168]
Y= -x and y= -1/x
Are one-one
y= -x, inverse x= -y
Identify function
hence, inverse of y= -x in y= -x
similarly in the case of y= -1/x
so option (D) I and II, only
7 0
2 years ago
Describe this number line and the numbers and fractions shown.
Mariana [72]

Answer:

The number line goes from negative two to two.

The numbers shown by the number line (-2, -1, 0, 1 and 2) are all integers.

Between each pair of numbers, there are 4 equal segments, each one of 1/4 = 0.25 units length. Therefore we can locate, for example, 1.25, 0.5 and -0.75 at the number line.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Victoria bought a jacket in the sale which had 20% off. If it cost ?36 on sale what did it cost before the sale?
Basile [38]

Answer:

The jacket costs $45

Step-by-step explanation:

In order to find this, notice that the price of the sale represents 80% of the total cost. This is because we took 20% away with the sale. Now we can find the overall amount by dividing the sale cost by the amount it represents.

$36 / 80% = $45

7 0
3 years ago
Lilia is saving money for dance lessons. She already has $10. Each week she is going to save $5. Write an equation, in slope-int
katrin [286]

The equation which represents the amount of money, y, that Lilia will save in x weeks is;

  • y =$5x + $10.

<h3>Slope-intercept form of linear equations</h3>

The slope-intercept form of linear equations usually takes the form;

  • y = mx + c

According to the information given;

  • Lilia already has $10.

Therefore, the y-intercept of the equation is; $10.

  • And since she saves $5 each week;

The slope of the equation is; $5.

By substitution, the required equation is;

  • y =$5x + $10.

Read more on slope-intercept form of equations;

brainly.com/question/1884491

4 0
2 years ago
Other questions:
  • Help please i don't get it​
    10·1 answer
  • Victor ran 6 miles on his first day of training the next day here and 1/6 that distance how far did he run the second day.
    13·2 answers
  • two cards are chosen at random from a deck of 52 playing cards. what is the probability that they are both aces?
    15·1 answer
  • Pls helpppppppppppppppppp
    12·2 answers
  • Help pleaseee <br><br> you need to find x
    9·2 answers
  • A textbook store sold a combined total of 470 biology and history textbooks in a week. The number of history textbooks sold was
    7·1 answer
  • Can anyone help I think I'm doing my math wrong
    13·1 answer
  • Find the values of x and y that make these triangles congruent by the HL Theorem.
    13·1 answer
  • Elliot had $20,000. He spent $9.00 on lunch and wants to use the rest to buy comic books. If the store sells 3 comic books for a
    6·1 answer
  • Can some help me for number 25 where it says Evaluate this simplified polynomial for a=4 and b =-1. I don't understand it correc
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!