A] Given that the last years's sales was $144,600 and this years sales should increase by 1/3. Then:
i] Amount the sales should increased by will be:
(last year's sales)*(increase)
=144,600*(1/3)
=48,200
ii] The sales in the new year will be:
(last year's sales)+(increase)
=144600+48600
=$192, 800
2] Given that the sales of hifi which included 6% tax was 205,000. The actual sales was:
Actual percentage sales=100%
percentage sales after taxation=100-6=94%
thus the actual sales was:
(100)/(94)*205,000
=218, 085.1064
3]Given that the rate per $100 is $0.83, and the insurance was for 90000, the insurance premium will be:
(total insurance) *(unit rate)/(number of units)
plugging the values we obtain:
90000*0.83/100
$747
Answer:
A and D
Step-by-step explanation:
The ounces of cheese Ellie uses to make tacos is 2
What is a unitary method?
The unitary method is a technique for solving a problem by first finding the value of a single unit, and then finding the necessary value by multiplying the single unit value.
Calculation :
1 pound = 16 ounces
Total cheese Ellie has =
pound
Cheese required to make tacos =
×
=
pounds
Ounces of cheese required to make cheese are
× 16 = 2 ounces
learn more about the unitary method here :
brainly.com/question/17110989
#SPJ1