Answer:
18 ounce package for $6.30
Step-by-step explanation:
For each one, you divide the money by the package to see how much it is per ounce.
2.59 / 7 = $0.37 per oz
4.56 / 12 = $0.38 per oz
6.30 / 18 = $0.35 per oz
We are told that the first term is 2. The next term is 7(2) = 14; the third term is 7(14) = 98. And so on. So, the first term and the common ratio (7) are known.
The nth term of this geometric series is a_n = 2(7)^(n-1).
Check: What is the first term? We expect it is 2. 2(7)^(1-1) = 2(1) = 2. Correct.
What is the third term? We expect it is 98. 2(7)^(3-1) = 2(7)^2 = 98. Right.<span />
1.4286 :D :D :D :D hope this helps
Numbers divided by 5 is anything that ends in 0 or 5
Just take any two points from the graph. For example (4, -2) , (0, -3) Slope = (y2-y1) / (x2-x1) = -2-(-3) / 4-0 = 1/4