1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vika [28.1K]
3 years ago
5

Help me please! i’m very behind.

Mathematics
1 answer:
larisa [96]3 years ago
4 0

Answer:

A number is larger than 5 --> x > 5

A number is not less than 5 --> x ≥ 5

A number is at most 5 --> x ≤ 5

A number is below 5 --> x < 5

Step-by-step explanation:

Explaining each choice:

"A number is larger than 5": x > 5 is correct because the statement is implying numbers greater than 5.

"A number is not less than 5" x ≥ 5 is correct because the statement is implying numbers greater than or EQUAL to 5.

"A number is at most 5" x ≤ 5 is correct because the inequality shows numbers less than or EQUAL to 5.

"A number is below 5" x < 5 is correct because the inequality depicts numbers LESS THAN 5.

You might be interested in
Help please! Need help solving
NISA [10]
For the perimeter you have to consider the EXTERNAL SHAPE ONLY:

a) the perimeter of half a circle WITHOUT ITS DIAMETER  is:
π.R - 2R → 3.14x1.5 - 2x1.5 → 1.71 cm

b) the perimeter of the rectangle WITHOUT THE UPPER SIDE is:
2.5+3+2.5 = 8 cm

Hence the perimeter of the figure is 1.71 + 8 = 9.71 cm

2) Area of the figure:
Area of half circle is π.R²/2 →3.14 x (1.5)²/2 → Area half circle = 3.5325 cm²
Area of rectangle = 2.5 x 3 = 7.5 cm²
Total area = 3.5325 + 7.5 = 11.0325 ≈ 11 cm²


3 0
3 years ago
The cookie factory has a fixed cost of $300 per month plus $.45 for each cookie sold. Each cookie sells for $.95. How many cooki
anygoal [31]

Answer: the number of cookies sold must be greater than or equal to 800

Step-by-step explanation:

Let x represent the number of cookies made and sold in a month.

The cookie factory has a fixed cost of $300 per month plus $.45 for each cookie. This means that the total cost of producing x cookies in a month would be

300 + 0.45x

Each cookie sells for $.95. This means that the total revenue from selling x cookies would be

0.95x

Profit = Revenue - cost

Therefore, the number of cookies that must be sold during one month for the profit to be at least $100 would be

0.95x - (300 + 0.45x) ≥ 100

0.95x - 300 - 0.45x ≥ 100

0.95x - 0.45x ≥ 100 + 300

0.95x - 0.45x ≥ 100 + 300

0.5x ≥ 400

x ≥ 400/0.5

x ≥ 800

7 0
3 years ago
a math student is standing 40 feet from the base of a water tower. the angle of elevation from her horizontal line of sight is 7
Lerok [7]

9514 1404 393

Answer:

  128 ft

Step-by-step explanation:

The height of the tower above eye-height is related to the angle by ...

  Tan = Opposite/Adjacent

  tan(72°) = (tower height above eye height)/(40 ft)

  tower height above eye height = (40 ft)×tan(72°) = 123 ft

Since eye height is 5 ft, the total height of the tower from the ground is ...

  tower height = eye height + height above eye height

  tower height = 5 ft + 123 ft

  tower height = 128 ft

4 0
3 years ago
In a village, there was an epidemic and the population decreased by 10%. If there were only 1800 people left in the village, wha
tester [92]

\bold{\boxed{\huge{\blue{\underline{Answer }}}}}

\bold{\underline{ Given :- }}

\sf{The\: population\: is\: decreased \:by\: 10 percent  }

\sf{There\: were \: only \: 1800 \: people \: left}

\bold{\underline{ To\: Find :- }}

\sf{we \: have \: to \: find\: original \: population? }

\bold{\underline{ Let's \: Begin :- }}

\sf{Let \: the \: total \:  population\: be \: x }

\sf{\underline{ Therefore }}

\sf{According \: to \: the \: question }

\sf{ x - 10/100 = 1800 }

\sf{ 100x - 10/100 = 1800}

\sf{ 100x - 10 = 1800 × 100}

\sf{100x - 10 = 180000}

\sf{ 100x = 180000 + 10}

\sf{ x = 180010/100}

\sf{ x = 1800.1 }

\bold{\pink{Hence , The\: original \:population \:of \: the\: village \:is \:1800.1 }}

7 0
3 years ago
Find the unit rate if you have to pay $36 for 3 tickets
galina1969 [7]

Answer:

$12

Step-by-step explanation:

36÷3=12

Each ticket costs $12

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the value of n in the equation 1/2(n – 4) – 3 = 3 – (2n + 3)?
    6·2 answers
  • What is the slope of the line that passes through the points (4, 10) and (1, 10)?
    9·2 answers
  • A company that manufactures mufflers for cars offers a lifetime warranty on its products, provided that ownership of the car doe
    15·1 answer
  • Graph
    13·1 answer
  • Suppose you win the lottery and you can either take $1400 in a
    15·1 answer
  • you are a billing clerk. five hours are charged to an account at $70 per hour. how much should you bill the account
    14·1 answer
  • Find the value of x. round your answer to the nearest tenth.
    5·1 answer
  • A transformation in which a graph or geometric figure is picked up and moved to
    10·2 answers
  • WILL MARK FOR BRAINLIEST
    10·1 answer
  • For what value of x is the
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!