1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Harman [31]
3 years ago
12

Destiny paid $6.60 for a dozen cupcakes for a birthday patry. What is the unit cost for each cupcake?

Mathematics
2 answers:
Vanyuwa [196]3 years ago
5 0
Yea it’s 0.55 for one
Digiron [165]3 years ago
3 0

Answer: $.55

Step-by-step explanation:

An important thing to know is that a dozen is equal to 12.

12x= 6.60

/12     /12

x=.55

You might be interested in
What ratio is less than 15:24.these are the answer choices  > 1:2, 7:8, 19:24, 6:8
Drupady [299]
15:24 is divisible by 3, simplifying it down to 3:8. 19:24, 7:8, and 6:8 are all obviously larger than this ratio, and 1:2 can be equalized to 4:8, which is also bigger than 3:8, so none of the answer choices are less than 15:24.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
The diameter of the moon is 2,160 miles. A model has a scale of 1 in : 150 mi. What is the diameter of the model?
Charra [1.4K]

Answer:

The diameter of the model is 14.4 inches.

Step-by-step explanation:

The Diameter of the moon = 2,160 miles

The scale on the model represents 1 in = 150 miles

Let the model represents k inches in 2,160 miles.

So, by the Ratio of Proportionality:

\frac{1}{150}   = \frac{k}{2160}

⇒k = \frac{2160}{150} \\\implies k =  14.4

or, k = 14.4 inches

⇒On the scale 2160 miles is represented as 14.4 inches

    Hence the diameter of the model is 14.4 inches.

3 0
3 years ago
PLEASE HELP !! ILL GIVE 40 POINTS ; PLUS BRAINLIEST !! DONT SKIP ANSWER.
Natalija [7]
Answer:
GFC and BCF ??

8 0
2 years ago
For for every ten sheets of stickers you buy at a craft store the total cost increases $20.50
Len [333]

The equation which relates the change in price per sticker purchased is y = 2.05x

  • The number of stickers purchased = 10

  • Price change = $20.50

The change in price per sticker purchased can be expressed as :

  • Price change / number of stickers

  • Change in price per sticker = $20.50 / 10

  • Change in price per sticker purchased = 2.05

Therefore, the required equation which related y and x is :

y = 2.05x

Learn more :brainly.com/question/13218948

3 0
1 year ago
Solve system by elimination -9x - y =-19 <br> 5x + y = 15
vredina [299]

Answer:

(1, 10 )

Step-by-step explanation:

Given the 2 equations

- 9x - y = - 19 → (1)

5x + y = 15 → (2)

Adding the 2 equations term by term will eliminate the y- term

- 4x + 0 = - 4

- 4x = - 4 ( divide both sides by - 4 )

x = 1

Substitute x = 1 into either of the 2 equations and solve for y

Substituting into (2)

5(1) + y = 15

5 + y = 15 ( subtract 5 from both sides )

y = 10

solution is (1, 10 )

6 0
2 years ago
Other questions:
  • Complete the table to find the value of a nonzero
    8·1 answer
  • Help me to solve it 1001/1000=
    5·2 answers
  • A landscaper needs to estimate the amount of material required for a project building a circular brick patio for a client. The d
    15·1 answer
  • Consider today's stock listing for Enam Telecom, shown below. 52 wk High 52 wk Low Symbol Div. Close Net Change 122.86 64.77 ENM
    7·1 answer
  • A number “x” increased by 5 is 19?
    13·2 answers
  • What is the solution to -6 + 5(1-x) = - 13 – 7 x?
    12·2 answers
  • 8) The graphical representation of a linear polynomial is
    9·1 answer
  • What is the value of m in the equation 1/2m -3/4n=16 when n=8
    6·1 answer
  • .................................................................................................
    8·1 answer
  • What is 10% of 79,775
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!