1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Harman [31]
4 years ago
12

Destiny paid $6.60 for a dozen cupcakes for a birthday patry. What is the unit cost for each cupcake?

Mathematics
2 answers:
Vanyuwa [196]4 years ago
5 0
Yea it’s 0.55 for one
Digiron [165]4 years ago
3 0

Answer: $.55

Step-by-step explanation:

An important thing to know is that a dozen is equal to 12.

12x= 6.60

/12     /12

x=.55

You might be interested in
Question 10
kozerog [31]

The regular selling price per unit for the laptop is $298.6.

<h3>How to calculate the price?</h3>

Let the regular price per unit be x.

The expense is 19% of the selling price and profit is 25% of the selling price. This will be illustrated as:

x + (19% × x) + (25% × x) = 430

x + 0.19x + 0.25x = 440

1.44x = 430

Divide

x = 430 / 1.44

x = 298.6

The price is $298.6

Learn more about cost on:

brainly.com/question/25109150

#SPJ1

7 0
1 year ago
What is the equation of a line that passes through the points (-3, 4) and (2,8)?
ziro4ka [17]

Given that the line passes through the two points (-3,4) and (2,8)

We need to determine the equation of the line.

<u>Slope:</u>

The slope of the line can be determined using the formula,

m=\frac{y_2-y_1}{x_2-x_1}

Substituting the points (-3,4) and (2,8) in the above formula, we get;

m=\frac{8-4}{2+3}

m=\frac{4}{5}

Thus, the slope of the line is m=\frac{4}{5}

<u>Equation of the line:</u>

The equation of the line can be determined using the formula,

y-y_1=m(x-x_1)

Substituting the point (-3,4) and m=\frac{4}{5} in the above formula, we have;

y-4=\frac{4}{5}(x+3)

y-4=\frac{4}{5}x+\frac{12}{5}

     y=\frac{4}{5}x+\frac{12}{5}+4

     y=\frac{4}{5}x+\frac{32}{5}

Thus, the equation of the line is y=\frac{4}{5}x+\frac{32}{5}

6 0
3 years ago
How do you determine where to place the decimal point in the product?
frez [133]

Let's look at an example:

2.24 x 21.6

2.24\\ 21.6\\ ______

Do normal multiplication and get

48384   This is not correct, until we put the decimals in. To know how to do this, count the number of decimal spaces from the factors. In 2.24, there are 2, because .24. In 21.6 there are 1 because of .6. This mean three places, so 48384 becomes

48.384

~theLocoCoco

7 0
3 years ago
Round 72.46387 to the nearest tenth
denis23 [38]

Answer:

<h2>72.5</h2>

Step-by-step explanation:

72.46387 = 72.5

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Homework #74
ollegr [7]
784 divide by 7 is 112 so answer 112
7 0
3 years ago
Other questions:
  • Arithmetic Question.
    10·1 answer
  • Can some help with this ​
    11·2 answers
  • #16 and #19 only <br> Please answer both as soon as possible.
    11·1 answer
  • What is the slope of the line y = 3?
    7·2 answers
  • Which ratios form a proportion?​
    10·2 answers
  • Shante is calculating the amount of time it takes a rocket to get to the moon. The moon is around 239,000 miles from Earth. How
    12·1 answer
  • 274.6 = 2.746 x 10n n =​
    8·1 answer
  • The length of a cell phone is 1.61.6 inches and the width is 4.64.6 inches. The company making the cell phone wants to make a ne
    11·1 answer
  • Share what you think loves is. I think love is when you can sit next to each other and not say anything watching tv or something
    9·1 answer
  • PLEASE HELP!!!
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!