1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
topjm [15]
2 years ago
5

Bank loans from the Federal Reserve are called ________ and represent a ________ of funds for the bank.

Business
1 answer:
marishachu [46]2 years ago
7 0

Answer:

B) discount loans; source

Explanation:

The central bank has a role in acting as the lender of last resort. Commercials banks and other institutions will turn to the Fed if they cannot borrow funds from any other sources. The central bank, through the Fed, uses the discount window facility to lend to commercial banks.

The loans that the fed advances to commercial banks are called the discount loans.  Discounts loans are short term in nature and are used to meet liquidity shortfalls. The interest rate that the Fed charge for discount window loans is the discount rate. Banks prefer to borrow from other banks because it is cheaper. If a bank cannot get funds from other banks, the discount loans serve a source of funds to the bank.

You might be interested in
4. The ____ condition requires that only one of the selected criteria be true for a record to be displayed.
musickatia [10]

Answer:

OR

Explanation:

The Microsoft Excel OR function returns TRUE if any of the conditions are TRUE. Otherwise, it returns FALSE. The OR function is a built-in function in Excel that is categorized as a Logical Function

7 0
3 years ago
Primus Corp. is planning to convert an existing warehouse into a new plant that will increase its production capacity by 45%. Th
Lelechka [254]

Answer:

1.  3 years and 9 months

2. $16,439,325

3. 20.33 %

Explanation:

The Summary of the Cash Flows for this project will be as follows :

Year 0      - $7,125,000

Year 1         $1,875,000

Year 2         $1,875,000

Year 3         $1,875,000

Year 4         $1,875,000

Year 5         $1,875,000

Year 6         $1,875,000

Year 7         $1,875,000

Year 8         $1,875,000

Payback Period

$7,125,000 = Year 1 ($1,875,000) + Year 1 ($1,875,000) + Year 1 ($1,875,000) + $1,500,000 / $1,875,000

                   = 3 years and 9 months

Net Present Value (NPV)

Calculation using a financial calculator :

- $7,125,000 CFj

$1,875,000   CFj

$1,875,000   CFj

$1,875,000   CFj

$1,875,000   CFj

$1,875,000   CFj

$1,875,000   CFj

$1,875,000   CFj

$1,875,000   CFj

I/YR                12%

Shift NPV      $16,439,325

Internal Rate of Return (IRR)

Calculation using a financial calculator :

- $7,125,000 CFj

$1,875,000   CFj

$1,875,000   CFj

$1,875,000   CFj

$1,875,000   CFj

$1,875,000   CFj

$1,875,000   CFj

$1,875,000   CFj

$1,875,000   CFj

Shift IRR      20.33 %

7 0
3 years ago
How long will it take money to double if compounded continuously
allsm [11]

Answer:

The basic rule of 72 says the initial investment will double in 3.27 years.

7 0
2 years ago
Identify the difference, advantages and disadvantages between Intuition Assessment and Structured Analytical Techniques (SAT).
Oduvanchick [21]

Answer:

Structured analytic techniques (SATs) are the ways which coherent thought are analysed in a systematic and transparent way so as to share and be critiqued by others.

Intuition Assessment on the other hand, is the way a person reacts to his Intuition and chooses to act on them.

SATs are more useful when it comes to analytical or logical decisions while IA is useful in making in the spot decision based on gut feelings.

8 0
2 years ago
Consider the following information for Maynor Company, which uses a periodic inventory system:
katrin [286]

Answer:

A. FIFO - 78 units and $7,770 and Cost of Goods Sold $12,738

B. LIFO - Inventory Valuation $7,312 and Cost of Goods Sold $13,196

C. Weighted Average - inventory Valuation $7,304 and Cost of Goods Sold $13,204

Explanation:

Detailed calculation as under:

<u>A. FIFO</u>

First 73 Units are sold from the inventory on May 1. Therefore, we first take the beginning inventory units and then we take the next in line purchases made during the period. In this case the first 34 units are completely taken and then out of the 44 units only 39 units are taken.

Next 68 units are sold from the inventory on October 28. Now we will take the remainder 5 units bought on March 28 (which are not yet sold). Then we take 63 units out of the 68 units purchased on August 22.

The company's ending inventory on FIFO Basis is remaining 5 units bought on 22 August and 73 units bought on 14 October. There total value is (5 x 94) + (73 x 100) = $7,770

Cost of Goods Sold = Total Goods Cost available for sale - Inventory ending valuation

$12,738 = $20,508 - $7,770

<u>B. LIFO</u>

First 73 Units are sold from the inventory on May 1. Therefore, we first take the units purchased on 28 March and then we take the beginning inventory. In this case the first 44 units are completely taken and then out of the 34 units only 29 units are taken.

Next 68 units are sold from the inventory on October 28. Now we will take the units bought on 14 October i.e. 68 units out of the 73 units bought.

The company's ending inventory on LIFO Basis is remaining 5 units in the beginning inventory, remaining 5 units bought on 14 October and 68 units bought on 22 August. There total value is (5 x 84) + (5 x 100) + (68 x 94) = &7,312

Cost of Goods Sold = Total Goods Cost available for sale - Inventory ending valuation

$13,196 = $20,508 - $7,312

<u>C. Weighted Average</u>

In order to calculate Weighted average cost method we divide the total cost of inventory (Beginning and Purchased) with the total units, this yields average cost per unit. Then we multiple the average cost per unit with the units remaining after sales. As shown below:

$20,508 / 219 = $93.64 per unit

$93.64 x 78 units = $7,304

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Carradine Corporation uses a job-order costing system with a single plantwide predetermined overhead rate based on machine-hours
    13·1 answer
  • One of the most controversial aspects of the ada is the provision that requires employers to make reasonable accommodations for
    14·1 answer
  • At the beginning of the year, Kullerud Manufacturing had a credit balance in its allowance for doubtful accounts of $10,670, and
    5·1 answer
  • Jane is an insurance executive and lives in San Francisco. Her husband, Don, is an attorney who practices law in New York City.
    13·1 answer
  • Direct labor cost is classified as: Conversion cost Prime Cost A) Yes Yes B) No No C) No Yes D) Yes No Choice A Choice B Choice
    8·1 answer
  • Broom Corporation transfers assets with an adjusted basis of​ $300,000 and an FMV of​ $400,000 to Docker Corporation in exchange
    11·2 answers
  • Which of the following editors would handle a copyright issue?
    15·1 answer
  • The following account appears in the ledger prior to recognizing the jobs completed in January:
    15·1 answer
  • The price elasticity of demand for senior citizens purchasing coffee from McDonald's is −5, while non-senior citizens have a pri
    12·1 answer
  • YALL ARE SO MOTHER FUCĶING DRAMATIC OVER A QUESTION
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!