1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
OlgaM077 [116]
3 years ago
10

To get from your house to your grandparent’s house you must avoid walking through a pond. To avoid the pond, you walk 16 meters

south and 24 meters east. How many meters would be saved if it were possible to walk through the pond?
Mathematics
1 answer:
NISA [10]3 years ago
5 0
Square root of 832 or around 29
You might be interested in
Please help I need this asap I’ll give 40 points
zvonat [6]

Answer:

i can't see the picture can you writen and and I promise that I will solve it as quickly as possible

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Solve x to the second power = 144
vfiekz [6]

x ^ 2 = 144

x = 12, x = -12

Check:

12 * 12 = 144

-12 * -12 = 144

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
mike bought a 24 pack of mountain dew for $8.40. write and solve an equation to calculate how much each indivdual can soda cost
vekshin1

Answer:

$0.31

Step-by-step explanation:

You need to take the amount of money each pack costs and divide it by the number of cans to find the unit rate. Hope this helps!!

6 0
2 years ago
I need help!! Please hurry
saul85 [17]

y-int: -2

Slope: 3

remember: y = mx+b

m = slope

b = y-intercept

8 0
3 years ago
Please help!
Orlov [11]

Answer:

4+4+4=12

Step-by-step explanation:

Each cake needs  cups of flour. Therefore, the best estimate of the number of cups of flour that Nika used to make the three loaves is:

4 + 4 + 4 = 12

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Factor the expression x^{2} +4x-21
    13·1 answer
  • A researcher measured the heights of forty high-school students. The measurements are recorded here.
    9·2 answers
  • What is the domain of the function f(x)=^9x
    8·2 answers
  • Which equation is not equivalent to the others?
    7·1 answer
  • Need answer urgently please will give thanks and mark Brainliest
    9·1 answer
  • A restaurant uses 33 pounds of pasta for a party of 14 people. If they are cooking pasta for a party of 5656 people, what should
    10·1 answer
  • Solve For X: 12 * X+3=51
    14·1 answer
  • The formula for the resistance, R, of a conductor with voltage, V, and current , I , is R= V/I. Solve for V.
    15·2 answers
  • Find the area of a circle with a circumference of<br> units.
    13·1 answer
  • In a stock of 12 blouses, 90 are sleeveless. How many percent of the stock are sleeveless?
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!