1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sergeu [11.5K]
3 years ago
10

Cameron Tiller is paid one and one-half times the regular hourly rate for all hours worked in excess of 40 hours per week and do

uble time for work on Sunday. Tiller's regular rate is $12 per hour. During the week ended March 15, he worked 9 hours each day from Monday through Friday, 6 hours on Saturday, and 4 hours on Sunday. Tiller's total regular earnings for the week ended March 15 are:
Business
1 answer:
kozerog [31]3 years ago
4 0

Answer:

His regular earnings ( based on regular rates) is $480 while his total earnings for the week ended March 15 is $738.

Explanation:

Regular rate = $12 per hour

Rate for hours in excess of 40 hours per week

= (3/2) × $12

= $18

Rate for hours for Sunday is double

= 2 × $12

= $24

During the week ended March 15, 9 hours each day from Monday through Friday, 6 hours on Saturday, and 4 hours on Sunday

Period in excess of 40 hours during the week

= (9 × 5) + 4 - 40

= 9

Total regular earning = 40 × $12

                                   = $480

Additional earnings = (9 × $18) + (4 × $24)

                                 = $162 + $96

                                 = $258

Total earnings = $480 + $258

                        = $738

You might be interested in
Total fixed costs for Taylor Incorporated are​ $260,000. Total​ costs, including both fixed and​ variable, are​ $500,000 if​ 156
kobusy [5.1K]

Answer:

The variable cost per unit is $1.54

Explanation:

Variable costs are those cost which vary with the change in production of units means higher the production higher cost and lower production will result in lower cost e.g Material cost, labor cost etc.

On the other hand fixed cost the cost which does not vary with the production of units. It is fixed no matter what is the level of production.

According to given data:

Total Cost = $500,000

Fixed Cost = $260,000

Variable cost = Total cost - fixed cost

Variable cost = $500,000  $260,000

Variable cost = $240,000

Number of units = 156,000

Variable cost per unit = $240,000 / 156,000 = $1.54 per unit

6 0
3 years ago
As described in your text, Brown and Finn (1982) found that attitudes regarding alcohol were somewhat different for 12-year-olds
Leno4ka [110]

Answer:

Option "A" is the correct answer to the following statement.

Explanation:

Cross-sectional observational estimates are based on findings with Various data that exist in various groups in the same period. This indicates that there was no other procedure wad made, so no factors are influenced by the analyst.

In this situation, there were various age groups involved in the Experiment at the same time.

8 0
4 years ago
Who did publisher Henry Luce credit with the provision of “the abundant life” in his blueprint for postwar prosperity, The Ameri
Ratling [72]

Answer:

The correct answer is d. Free enterprise.  

Explanation:

Henry Robinson Luce was known as an American publisher and journalist. They gave him the name of  "the most influential private citizen in the America of his day". This magnate published  what is called “The American Century.” “The American Century” also showed “the vision of America as the dynamic leader of world trade,” and this guy Henry Luce could not have fathomed any economic basis for national leadership besides “free enterprise.”

8 0
3 years ago
If the signaling theory of education is correct;
Snezhnost [94]

Answer:

C. workers with more years of formal schooling are less likely to be affected by ability, effort, and chance.

Explanation:

The <em>signalling theory in education</em> tells us that employees send "signals" to their employees regarding their education. In other words, employers are willing to pay higher wages to employees with additional years of formal schooling.

This means these qualified workers have their wage primarily defined by their education level, which does not always reflect their true skill-set (the output of ability and effort).

5 0
3 years ago
Rajiv loves watching Downton Abbey on his local public TV station, but he never sends any money to support the station during it
daser333 [38]

Answer:

free rider

true

true

Explanation:

The free rider problem is a form of market failure. It occurs when people benefit from a good or service of communal nature and do not pay to enjoy these services.

Downtown abbey can be classified as a public good, if it is made a private good, the problem would be solved

A public good is a good that is non excludable and non rivalrous.

A private good is a good that is excludable and rivalrous. They are usually exchanged in the market by private sector businesses. It

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Christie will be released on parole next month and she has a job interview tomorrow in a town eight hours from the prison. She w
    13·1 answer
  • Can someone please help me?
    13·1 answer
  • A permanent decline in the market value of an asset is called
    7·1 answer
  • If total spending rises from one year to the next, then a. the economy must be producing a larger output of goods and services.
    9·1 answer
  • In practice, the cost minimization strategy can be more expensive than the opportunity maximization strategy. Which of the follo
    6·1 answer
  • Required information [The following information applies to the questions displayed below.] On October 1, Ebony Ernst organized E
    5·1 answer
  • The units of an item available for sale during the year were as follows: Jan. 1 Inventory 30 units at $110 Mar. 10 Purchase 60 u
    14·1 answer
  • An investment offers $5,700 per year, with the first payment occurring one year from now. The required return is 5 percent. a. W
    5·1 answer
  • What helps a consumer determine the quantity of something to buy?
    15·2 answers
  • Cooperative San José of southern Sonora state in Mexico makes a unique syrup using cane sugar and local herbs. The syrup is sol
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!