1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ElenaW [278]
2 years ago
8

I need help with this

Mathematics
1 answer:
ruslelena [56]2 years ago
4 0

Answer:

the second option

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Susan paid $15.84 for a 7.48 - kg bag of dog food. A few weeks later, she paid $16.58 for a 7.94 - kg bag at a different store.
barxatty [35]

The unit price for the 7.48 is $2 kg per bag and the unit price for the 7.94 is $2 per kg bag, there is no difference in unit rates of both the bag.

<h3>What is unit rate?</h3>

A unit rate means a rate for one of something.

Given that, Susan paid $15.84 for a 7.48 kg bag of dog food. A few weeks later, she paid $16.58 for a 7.94 kg bag at a different store.

15.48/7.48 = $2/kg

16.58/7.94 = $2/kg

Hence, there is no difference in between both the bags, hence either of them are better.

For more references on unit rates, click;

brainly.com/question/11258929

#SPJ1

4 0
1 year ago
HELP<br> If you don’t know it then please don’t answer.
vovangra [49]

the answer is 4.8. Your welcome

3 0
3 years ago
What is fifty two thousand, fifty two in standard form
solniwko [45]
Fifty two thousand fifty two is equal to 52,052.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
-5(n - 5) -5 what is the n?
scoray [572]

Answer:

-5 x (4-n)

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Multiple(x-4)(2x+3) using the distributive property
Vladimir79 [104]

Answer:

See Below

Step-by-step explanation:

x(2x) - 4(2x) + x(3) - 4(3)

= 2x² - 8x + 3x -12

= 2x²-5x-12

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Find two numbers whose sum is 29 and whose difference is 15
    10·1 answer
  • Given right triangle DEF, what is the value of tan(F)?
    12·2 answers
  • What is 4.75 as a fraction?
    8·2 answers
  • Jan says that a rhombus is a parallelogram and that every parallelogram is also a rhombus. Is Jan correct?
    10·1 answer
  • A recipe calls for 8 ounces of butter and 3 otnces of chocolate. If I reduce the
    14·2 answers
  • Q.Find the selling price if the cost price is $1200 and loss percent is 25?
    11·1 answer
  • PLEASE HELP! 10 POINTS.
    6·2 answers
  • 3x + 2 = 32<br> What is x?
    7·1 answer
  • I WILL MARK BRAINLIEST
    13·1 answer
  • 8) An extremely handsome math teacher is on African
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!