1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mariulka [41]
3 years ago
15

Delilah does 841 jumping jacks in 4 minutes. She does her jumping jacks at a constant rate. How many jumping jacks can Delilah d

o per minute?
Mathematics
1 answer:
STatiana [176]3 years ago
4 0

841 jumping jacks per 4 minutes

\frac{841~jumping~jacks}{4~minutes}

Divide both sides by 4.

\frac{841}{4} \div \frac{4}{4} = \frac{210.25}{1}

Delilah can do 210.25 (or 210) jumping jacks per minute.

You might be interested in
What are the partial products of 42x5?
polet [3.4K]
(40×5)+(2×5) so 40×5=200 and 2×5=10 so 200+10=210
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
The 8th grade is selling tickets to the 8th grade formal.The cost per ticket is $15.The decorations and food cost $600,and each
MArishka [77]

Answer:

Step-by-step explanation:

Each ticket is $15.  The number of tickets is what we are trying to solve for.  The class spends a certain amount of money to prepare for the formal.  They hope that the money they make in ticket sales is MORE than what they spend.  The expression that represents the number of tickets at $15 each is 15x, where x is the number of tickets.  They hope that the sales are greater than what they spend, so what we have so far is

15x >

Greater than what, though?  What do they spend?  They spend 600 for the food, so

15x > 600...

but they also have to print a certain, unknown number of tickets at .50 each.  The expression that represents the printing of each ticket is .5x (we can drop the 0; it doesn't change the answer or make it wrong if we drop it off).  So the cost for this affair is the food + the printing.

15x > 600 + .5x

Solve this inequality for x.  Begin by subtracting .5 from both sides to get

14.5x > 600 so

x > 41.3

Because we are not selling (or printing) .3 of a ticket, it's safe to say (and also correct!) that they need to sell (and print) 41 tickets.  If they sell 41 tickets, the profit is found by

15(41) > 600 + .5(41)

615 > 600

This means that at 41 tickets, they make a profit.  At 40 tickets, the inequality looks like this:

15(40) > 600 + .5(40) and

600 > 620.  This is not true, so 40 tickets isn't enough.

8 0
3 years ago
Can you please help me with this
love history [14]
The grandparents that shop at Greggslist was 3 out of the 25 sampled.  That gives us a ratio of 3/25.  Convert this to decimal by dividing 3 by 25 and your answer is

3/25 = 0.12

Answer #3
5 0
3 years ago
Please answer correctly !!!!!!!!!!!!! Will mark Brianliest !!!!!!!!!!!!!!!!!
Free_Kalibri [48]
Formula: n-2(180)
n = number of sides

6-2(180) = 720 degrees
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Tc = fixed cost + variable cost
natima [27]

Answer:

These correspond to two types of cost: fixed cost and variable cost. Fixed cost (FC): the cost of all fixed inputs in a production process. Another way of saying this: production costs that do not change with the quantity of output produced. Variable cost (VC): the cost of all variable inputs in a production process.

4 0
3 years ago
Other questions:
  • What times what equals seventy five
    5·1 answer
  • Which number produces a rational number when added to 0.53?
    6·2 answers
  • What's the answer was for <br> 1/2r+2(3/4r-1)=1/4r+6
    13·1 answer
  • 1/8, 2/7, 1/2, 4/5, ________, ____________​
    14·1 answer
  • Pythagorean theorem
    7·1 answer
  • The reciprocal of -2 3/7
    12·1 answer
  • What is the value of x in the equation <img src="https://tex.z-dn.net/?f=%5Cfrac%7B1%7D%7B5%7Dx%20-%5Cfrac%7B2%7D%7B3%7D" id="Te
    5·2 answers
  • (BRAINLIEST)
    9·1 answer
  • How many gallons of gas are used to travel 320 miles if the vehicle gets 16 miles per gallon
    7·1 answer
  • An Internet service provider charges $18 per month plus an initial set-up fee of $45.
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!