Answer:
see below
Step-by-step explanation:
9 dollars / 33 lbs = .272727 dollars per lb
.39 / 1 lbs = .39 per lb
The large bag is less expensive
Answer:
How are we supposed to solve this there is no image
Step-by-step explanation:
Answer:

Step-by-step explanation:
we know that
The area of the figure is equal to the area of rectangle plus the area of two semicircles
<u>The area of rectangle is equal to</u>

<u>The area of the small semicircle is equal to</u>

-----> radius is half the diameter
substitute

<u>The area of the larger semicircle is equal to</u>

-----> radius is half the diameter
substitute

The area of the figure is equal to

I need to se the blanket to answer
Answer:
-15
Step-by-step explanation:
g(x) = 3x + 3
Let x = -6
g(-6) = 3*-6 + 3
= -18 +3
= -15