1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mario62 [17]
3 years ago
12

Sorbet is a frozen dessert that is often made from fruit. how many portions each weighing 1/10 of a kilogram can a french desser

t chef create from 3 kilograms of sorbet
Mathematics
1 answer:
lutik1710 [3]3 years ago
4 0
To know how many servings can be done what we should do in this case is to divide the total amount of kilograms of sorbet between the amount of each of the servings.
 We then have to do the division:
 N = (3) / (1/10)
 N = 30
 Answer: 
 a french dessert chef can create 30 portions each weighing 1/10 of a kilogram from 3 kilograms of sorbet
You might be interested in
An 8-cup bucket of paint costs $14.24. What is the price per pint?
Alecsey [184]

Answer:

1.78$

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can anyone pls help me
pantera1 [17]

Answer:

64 times -2

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
the sum of two numbers is 50 the first number is 43 less than twice the second number write and solve a system of equations to f
Korolek [52]
A + b = 50
a = 2b - 43
2b - 43 + b = 50
      +43         +43
3b = 93
b = 31
(31 x 2) - 43 = 19
a = 19   b = 31
31 + 19 = 50
4 0
3 years ago
Find the length x to the nearest whole number
Vlad [161]

Check the picture below.

tan(65^o)=\cfrac{\stackrel{opposite}{310}}{\underset{adjacent}{y}}\implies y=\cfrac{310}{tan(65^o)} \\\\[-0.35em] ~\dotfill\\\\ tan(32^o)=\cfrac{\stackrel{opposite}{310}}{\underset{adjacent}{y+x}}\implies y+x=\cfrac{310}{tan(32^o)}\implies x=\cfrac{310}{tan(32^o)}~~ - ~~y \\\\\\ x=\cfrac{310}{tan(32^o)}~~ - ~~\cfrac{310}{tan(65^o)}\implies x\approx 352

Make sure your calculator is in Degree mode.

4 0
2 years ago
Steve bought 2 plain and 1/4 of a pepperoni pizza. In all how much pizza did he buy?
sineoko [7]
In all he brought

Plain pizza + pepperoni pizza

= 2 + ¼
= 2¼
7 0
3 years ago
Other questions:
  • How did the temperature change if: At first it increased by 25% and then decreased by 40%
    15·2 answers
  • If d , e, and f are midpoints of the sides of ABC, find the perimeter of ABC.
    9·1 answer
  • Bill started to run on a treadmill after setting its timer for 84 minutes. The display says that he has finished 22% of his run.
    11·1 answer
  • Brand Number of Packets Cost
    7·2 answers
  • 17- 9=6<br> I really need help with this one
    14·1 answer
  • X=5 and y=7 for algebraic expression 2(4x-3) + 6(3y-5)
    5·2 answers
  • Find the lateral surface area of the can of mandarin oranges. Round your answer to the nearest tenth.
    9·1 answer
  • The black graph is the graph of
    7·1 answer
  • Jada's sister earns a commission. She makes 3.5% of the amount she sells. Last week she sold $7,000 worth of furniture. How much
    7·1 answer
  • if there are 48 students in a class and 42% of those students have a dog what percent of students have a dog or a cat?
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!