1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Rom4ik [11]
3 years ago
9

Gracie can purchase 5 oranges for $4 but she only wants one what is the cost of one orange

Mathematics
1 answer:
vladimir2022 [97]3 years ago
8 0
The cost of one orange is $1.25
what you do is you divide 5 by 4 so 5 divided by 4= 1.25
hope this helps!
You might be interested in
Im trying to figure out the answer
Molodets [167]

Step-by-step explanation:

\sqrt{35} =\sqrt{5} *\sqrt{7};

all the details are in the attachment.

3 0
2 years ago
to attend the football game it cost $8 for parking plus $59 per ticket if bryan paid $362 how many tickets did he purchase
PilotLPTM [1.2K]

Answer:

He bought 5.4 tickets or just 5 tickets

Step-by-step explanation:

You would add the parking fee and the football game for the total of $67. Then do 362 divided by 67

3 0
3 years ago
Given the equation 9x+3/4 y=6 and 2x+1/2 y=9, by what factor would you multiply the second equation to eliminate y and solve the
anyanavicka [17]
To eliminate a cariable in a system of equations, we multiply the variable by a factor that will make both coefficients of the variable to be equal.
Thus, we multiply the coefficient of y in the second equation by a factor that will make it equal to the coefficient of y in the first equation. i.e. multiply 1/2 by a factor that makes it equal to 3/4. and the factor is 3/2.
Therefore, the third option is the correct answer.
5 0
3 years ago
How can I solve this?!
Nutka1998 [239]

A

evaluate f(5) and f(2)

f(5) = 5m + b and f(2) = 2m + b, hence

f(5) - f(2) = 5m + b - 2m - b = 3m

the expression simplifies to

\frac{3m}{3} = 2 ( cross- multiply )

3m = 6 ( divide both sides by 3 )

m = 2 → A




8 0
3 years ago
Timy found 4 quarters, 8 dimes, 2 nickels, ando 9 pennies under the couch cushions. How mu have money did he find?
suter [353]
The amount of money found under the couch cushion is $1.99 

4 0
4 years ago
Other questions:
  • Find the slop of the line that passes Thur each pair of points
    10·1 answer
  • Tricia starts school at 7am and has lunch at 12pm. She wants to make sure she has something to eat in between. Determine what ti
    9·2 answers
  • In his free time, Gary spends 11 hours per week on the Internet and 11 hours per week playing video games. If Gary has five hour
    13·1 answer
  • I'm stuck on this problem... anybody know what the answer is?
    10·1 answer
  • A paint store makes three batches of a color called Sunset Orange using the recipe
    15·2 answers
  • X - 3 over 4 = 7 how much does x equal
    8·1 answer
  • The vertices of a figure are given. Find the coordinates of the figure after the transformations given. A(−5,3),B(−2,3),C(−2,1),
    10·2 answers
  • The fastest pizza box folder can assemble 8 pizza boxes in 21 seconds. At this rate, how long would it take to assemble 20 pizza
    13·2 answers
  • Given circle R , arc BA = 35 and arc DE= 43 what is angle BCA equal to?
    11·1 answer
  • Help please!! if it’s correct ill mark you as brainliest
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!