1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Rom4ik [11]
2 years ago
9

Gracie can purchase 5 oranges for $4 but she only wants one what is the cost of one orange

Mathematics
1 answer:
vladimir2022 [97]2 years ago
8 0
The cost of one orange is $1.25
what you do is you divide 5 by 4 so 5 divided by 4= 1.25
hope this helps!
You might be interested in
Pls help with math ASAP
brilliants [131]

Answer:

no sure

Step-by-step explanation:

sorry

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Evaluate the expression: 10%​
d1i1m1o1n [39]

Answer:

10/100

Step-by-step explanation:

10% = 10/100;

4 0
3 years ago
Sami leave his house at 3:45 PM and walks to karlas house in 15 minutes he stays at karlas house for five minutes and then walks
chubhunter [2.5K]
Sami arrives at the library at 4:15. Why? Well is says she took 15 minutes to walk to karlas house so when she arrives it’s 4:00 PM. Than, she stays at karlas house for 5 minutes which puts her at 4:05 PM. After that is Sami took 10 minutes to get to the library so that puts Sami at 4:15 PM. Hope this helps!
6 0
3 years ago
Solve for x. −6>−30−4x−6>−30-4x enter the inequality in the first box.
Bogdan [553]
If you would like to solve -6 > -30 - 4x for x, you can do this using the following steps:

-6 > -30 - 4x
4x > -30 + 6
4x > -24      /4
x > -24/4
x > -6

The correct result would be x > -6.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
A particular math test has eight questions and a perfect paper is worth 100 percentage points. What is the rate of change of the
Ostrovityanka [42]
100/8 = 12.5
The rate of change is 12.5
4 0
2 years ago
Other questions:
  • What's the unit rate $4.80 for 6 cans
    10·1 answer
  • What are the multiples of 44?
    11·2 answers
  • Which equation represents this proportional relationship
    11·1 answer
  • The cake store is having a 25\%25% off sale on all of its cakes. If the cake you want regularly costs \$9$9, how much would you
    12·1 answer
  • Graph the line that passes through the points (1,-6) and (2,-5) and determine the equation of the line.
    11·1 answer
  • A rectangle prism has length 12 centimeters and width 4 centimeters. If its surface area is 467 square centimeters, what is the
    9·1 answer
  • Here is the next one. sorry
    15·2 answers
  • Convert 3 qt/min to gallons per hour.<br> 45 gal/h<br> 12 gal/h<br> 180 gal/h<br> 4.5 gal/h
    9·1 answer
  • Select each classification that describes the triangle shown.
    13·1 answer
  • Which of these is NOT an example of lateral surface area? A. The label of a soup can. B. Painting the walls of your bedroom. C.
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!