1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Rom4ik [11]
3 years ago
9

Gracie can purchase 5 oranges for $4 but she only wants one what is the cost of one orange

Mathematics
1 answer:
vladimir2022 [97]3 years ago
8 0
The cost of one orange is $1.25
what you do is you divide 5 by 4 so 5 divided by 4= 1.25
hope this helps!
You might be interested in
Ok I need help please
PIT_PIT [208]
18/100 or 9/50
24/100 or 6/25
82/100 or 41/50
61/100
95/100 or 18/50
28/100 or 7/25
7 0
4 years ago
Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 15 ounces of chocolate chips for $2.49 Choice B: 20 ounces of chocolate
iris [78.8K]
2.49/15 = 0.166
3.32/20 = 0.166

they both cost the same per oz
3 0
4 years ago
Read 2 more answers
<img src="https://tex.z-dn.net/?f=%5Csf%20-4%28-4x-5%29" id="TexFormula1" title="\sf -4(-4x-5)" alt="\sf -4(-4x-5)" align="absmi
insens350 [35]

Answer:

- 4( - 4x - 5) =  - 4 \times  - 4x  - ( - 4) \times ( - 5) \\  = 16x - 20

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Two cones have a radius of 2 cm. The height of one cone is 8 cm. The other cone is 1 4 14 that height. Which of these statements
MAXImum [283]
Hi there!
The correct answer (the statement that is not true): The volume of the smaller cone cannot be determined because it’s height is unknown.
Hope this helps and have a good day :) !
~Angel
4 0
3 years ago
A gardener is planting two types of trees. Type A is three feet tall and grows at a rate of of 15 inches or year. Type B is four
Lady bird [3.3K]
In between the first year
5 0
3 years ago
Other questions:
  • 4(ab)= (4a)b is an example of which property
    7·1 answer
  • Identify the domain and range
    12·1 answer
  • Pls help i give brainliest ​
    9·2 answers
  • Solve for x, y, and z. Please show all steps.
    15·1 answer
  • Evaluate the expression for a = 3, b = 12 , and c = −4 . <br> −8ab<br> ------<br> 2bc
    14·2 answers
  • Tell me correct answer I wrote wrong show work give me correct answer and get 20 points
    11·2 answers
  • Solve for x.<br> 6x - 3 + 2x = x + 7 +7x<br><br> A. 5/2<br> B. 5<br> C. -5/2<br> D. no solution
    14·1 answer
  • 3 erasers cost $4.41<br> What equation would help determine the cost of 4<br> erasers?
    6·2 answers
  • I think the answer to this problem is 11.2 but can somebody double check me real quick.
    14·2 answers
  • The perimeter of a rectangle is 220 inches.
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!