1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nezavi [6.7K]
2 years ago
13

I need the answer asap -14p+6=-6p-2

Mathematics
2 answers:
aleksandr82 [10.1K]2 years ago
7 0

Answer:

p = 1

Step-by-step explanation:

-14p + 6 = -6p - 2

-14p = -6p - 8

-8p = -8

p  = 1

dsp732 years ago
3 0

<em>Answer,</em>

<u><em>p = 1</em></u>

<em>Explanation,</em>

<em><u>Step 1: Add 6p to both sides</u></em>

<em>−14p + 6 + 6p = −6p − 2 + 6p</em>

<em>−8p + 6 = −2</em>

<em><u>Step 2: Subtract 6 from both sides</u></em>

<em>−8p + 6 − 6 = −2 − 6</em>

<em>-8p = -8</em>

<em><u>Step 3: Divide both sides by -8</u></em>

<em>-8p/-8 = -8/-8</em>

<em>= </em><em>1</em>


<u><em>Hope This Helps :-)</em></u>

You might be interested in
I don’t get this question so can someone please help.!
Svetllana [295]
The answer is B,
see explanation in the attached picture

3 0
2 years ago
5.x.10=150 find x<br> 6.x.100=1000
Shkiper50 [21]

Answer:

I think X is 3. Sorry if it's wrong!

Step-by-step explanation:

5 x 3 = 15 x 10 = 150

3 0
2 years ago
If three men working at the same hourly rate are paid a total of $52.08 for a day's work, how much should be paid to five men at
gladu [14]
The five men would be paid $10.41 each at the same hourly rate
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
( will give brainlyest)
Arada [10]

Answer: 384 feet

Step-by-step explanation:

     We will simplify and solve -16t² + 160t when t is equal to 4.

-16t² + 160t

-16(4)² + 160(4)

384 feet

8 0
1 year ago
Read 2 more answers
Which answer choice correctly represents 0.513333… ?A.B.C.D.
Zepler [3.9K]
Abdc

I think so cuz I did this and got it right hopefully it is right good luck
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Write the pair of fractions as a pair of fractions with a common denominator 1/4 and 5/12
    8·1 answer
  • Reduce the fraction 34/48 to its lowest term
    9·1 answer
  • If you have 50 girls and 57 boys what is the ratio of girls to boys
    15·2 answers
  • A 9-yard roll of white paper costs $1.98. What is the unit price?
    11·1 answer
  • Katie noticed that many of the students at her school ate fruit during lunch. She randomly chose 30 students and found that 18 o
    7·1 answer
  • Two sides of a triangle measure 8 ft and 12 ft, respectively. The included angle is 65˚. Approximately how long is the third sid
    5·1 answer
  • Karen make $5 per hour babysitting and $12 per hour giving music lessons. On the weekend, she worked a total of 18 hours and mad
    15·1 answer
  • Please help i’ll give brainliest
    8·1 answer
  • Identify the correct equation that matches the graph.
    14·2 answers
  • Lois jumped 270 times in 6 hours. At that rate, how many times would she jump in 4 minutes?
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!