1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
IrinaK [193]
3 years ago
8

What is 4x+5x?????????????

Mathematics
2 answers:
stira [4]3 years ago
4 0
9x because you can combine them because they are like terms
Blizzard [7]3 years ago
4 0
9x because you can add together like terms
You might be interested in
What is the gcf of 18a, 20ab, and 6ab
riadik2000 [5.3K]
Greatest common factor
faceor each and find common groups
18a=2 times 3 times 3 times a
20ab=2 times 2 times 5 times a tmes b
6ab=2 times 3 times a times b

common group is
2 times a
answe ris 2a
7 0
2 years ago
Solve <br> y=1/4x+5 y=2x-9
Goshia [24]

Answer????

Step-by-step explanation:


7 0
3 years ago
Earl runs 90 meters in 60 seconds. How many meters does Earl run per second? Earl runs meters per second.
Anna007 [38]

Answer:

1 1/2 meters

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Is 10.2 x 10 written in scientific notation. EXPLAIN
Virty [35]

Answer:

No

Step-by-step explanation:

Scientific notation has to be a number between 1 and 10 times 10 to the something power. 10.2 is not between 1 and 10

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Find the common difference of the arithmetic sequence. 4, 10, 16, 22, . . .
Tpy6a [65]

Answer:

6

Step-by-step explanation:

10 - 4 = 6

16 - 10 = 6

22 - 16 = 6

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The cost to join a gym includes a one-time membership fee, plus a monthly fee. John joined the gym and paid $325 for 6 months.Ab
    14·1 answer
  • A 36oz box of cereal costs $5.04. What is the cost per ounce?
    10·2 answers
  • The population of Greenville is currently 50,000 and declines at a rate of 1.2% every year. This models:
    7·1 answer
  • Without doing the math, determine which is greater, 40 times 1/4 or 40 divided by 1/4. Explain your reasoning.
    5·2 answers
  • I don't undestand how to solve this problem
    8·1 answer
  • Evaluate the expression without using a calculator.
    10·2 answers
  • Katy decorated 4 dozen cookies in
    12·1 answer
  • What are the potential solutions of
    15·1 answer
  • Can someone PLEASE answer the Algebra Question CORRECTLY BELOW!
    7·1 answer
  • Please what's -9/13 + -6/13
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!