1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mote1985 [20]
2 years ago
8

How do I graph y greater than equal to 5

Mathematics
1 answer:
Hatshy [7]2 years ago
7 0
On your graph, draw a horizontal line at y=5. Basically a line over (-3,5) to (3,5) or whatever the greatest x's are. Since it is greater than or equal to, it is a solid line. Greater than, you shade above the line
You might be interested in
Find the product 2x(-8)x(-9)
Elza [17]
2x(-8)x(-9)

2x8x9

16x9=144
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Two trucks leave a warehouse at the same time. one travels due west at an average speed of 49 miles per hour, and the other trav
Gre4nikov [31]

Well there can be two different solutions for this but i will choose the easier one. Obviously one requires a system of equations which obviously will involve a lot of thinking and some good algebra solving in order for them to solve.

So we can just keep adding the distance as we know they are in different directions. 49 + 65 = 114. So 114 * 4.5 = 513 miles. SO after around 4.5 hours they will be 513 miles apart.

4 0
3 years ago
The cake density is 0.454 ounce per cubic inch and the fair price is $0.20 per ounce. What should be a fair price for each cake?
aleksklad [387]

Answer:

price = x * 0.2

or

price = x * 0.454 * 0.2

Step-by-step explanation:

In this case we must know either the mass of the cake or its volume.

Given the case that we know the mass of the cake, it would be:

price = x * 0.2

where x is the mass of the cake in ounces, that is to say if for example a cake has a mass of 10 ounces, it would be:

price = 10 * 0.2 = 2

which means that each cake costs $ 2

Given the case of the volume, we must first multiply the density by this volume in order to calculate the mass and finally the price.

price = x * 0.454 * 0.2

where x is the volume of the cake in cubic inches, if for example the volume is 10 cubic inches it would be:

price = 10 * 0.454 * 0.2 = 0.908

which means that each cake costs $ 0.9

5 0
3 years ago
Which set of side lengths forms a right triangle?
pochemuha

Awnser:

9,12,18

Step-by-step explanation:

you have to add the smallest numbers together and it has to be greater that the greatest number.

9+12= 21

21>18

4 0
3 years ago
What is the answer to this
allochka39001 [22]
678.58 that is the surface area to this problem
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Use "Comfort" in a sentence. :)
    15·2 answers
  • Devin made some mistakes. Identify where he made each mistake:
    11·1 answer
  • How would you solve this?
    9·1 answer
  • What is the solution set for 7x−3=18 , given the replacement set {0, 1, 2, 3, 4}?
    11·1 answer
  • A right circular cylinder has a base radius of 56 mm and a height of 128 mm. What is its volume in cubic centimeters? Round the
    10·1 answer
  • La suma de 2 números es 14. Añadiendo 1 al mayor se obtiene el doble del menor. ¿Cuáles son los 2 numeros?
    14·1 answer
  • I need extra help -(-24/8)2 squared
    6·1 answer
  • HELP FAST ANYONE OLEASE I HAVE LIKE 2 minutes too answer !!
    7·2 answers
  • Which of the following expressions is equal to P/17
    9·2 answers
  • Graph the equation below
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!