1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Gennadij [26K]
3 years ago
9

John and Maria are spending the afternoon hiking in the desert. They purchased 6 bottles of water for $9.00, two protein bars fo

r $5.00, and some peanuts for $3.00 as a snack. Suppose they star hiking at 11.30 A.M. and finish the hike at 3.45 P.M. What is the unit rate of money spent to hours hiked? Show your work.
Mathematics
1 answer:
zepelin [54]3 years ago
6 0

Answer:

<h2>They spent $4 per hour hiked.</h2>

Step-by-step explanation:

They spent

  • $9.00 in water.
  • $5.00 in protein bars.
  • $3.00 in peanuts.

Total cost $17.

Now, if the hiked from 11.30 AM to 3.45 PM, then they hike for 4 hours and 15 minutes. However, we need to transform those minutes into hours before we find the rate

15min\frac{1hr}{60min}=\frac{1}{4}hr=0.25hr

So, they hiked for 4.25 hours.

Then, to find the unit rate of money spent per hour hiked, we just need to divide $17 by 4.25 hr.

\frac{\$17}{4.25hr}=4\frac{\$}{hr}

Therefore, they spent $4 per hour hiked.

You might be interested in
What percent of 500 is 5
shtirl [24]
That my dear friend is... 25
5 0
3 years ago
Teddy, Karzan and Karl went to the store to buy candy. Teddy spent $21 on 3 pieces of candy, Karzan spent $63 on 21 pieces of ca
mr Goodwill [35]
Karl did because $58 for 20 pieces is cheaper than $63 for 21 and $3 for 21 pieces.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is x for these qs<br> 2x+7=3 <br> 1/2x-4=5<br> 10-2x=5
qwelly [4]

Answer:

Step-by-step explanation:

1)=-2

2)=18

3)=2.5

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
How do you solve a+4 when a=7
nordsb [41]

Answer:

If a is equal to 7 it would be 11. 7+4

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Lisa has 6 hours of studying to do . If she divides her study time into 1/2-hour sessions , how many study sessions will she nee
Svetradugi [14.3K]

Answer:

12

Step-by-step explanation:

6 / .5 (same as 1/2)

or 6 X \frac{2}{1}   = 12

Remember when we divide by a fraction we do the following

Keep it (the first number stays the same)

Change it (convert from a division problem to a multiplication problem)

Flip it (flip the fraction that we are dividing by over - this is called a reciprocal)

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The surface area of any shape is expressed in?
    13·2 answers
  • In the nursing home 10 residents are given 8oz of a nutritional supplement twice a day how many fluids will be used in one day
    10·2 answers
  • Can you find the simplest form of this math problem.<br>​
    5·2 answers
  • Assume that the readings at freezing on a batch of thermometers are Normally distributed with mean 0°C and standard deviation 1.
    8·1 answer
  • Do number fifteen plz do this ASAP
    6·1 answer
  • Which of the following points is a solution to the system of equations shown? 4x + y = 1 y = x + 6
    5·2 answers
  • What is 25.7692307692 rounded to?
    7·2 answers
  • What is the solution set?
    7·1 answer
  • L
    7·1 answer
  • Y=6x-3 function rule
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!