Answer:
<h2>They spent $4 per hour hiked.</h2>
Step-by-step explanation:
They spent
- $9.00 in water.
- $5.00 in protein bars.
- $3.00 in peanuts.
Total cost $17.
Now, if the hiked from 11.30 AM to 3.45 PM, then they hike for 4 hours and 15 minutes. However, we need to transform those minutes into hours before we find the rate

So, they hiked for 4.25 hours.
Then, to find the unit rate of money spent per hour hiked, we just need to divide $17 by 4.25 hr.

Therefore, they spent $4 per hour hiked.