1 quart = 2 pints.
This means a 4 pint container is 2 quarts.
To find the price for 1 quart divide the price by 2:
12.04 / 2 = $6.02 per quart.
Answer:
6.
Step-by-step explanation:
This is [p(2+h)) - p(2) ] / ((2 + h - 2)
= [ 6(2) + h) + 7 - (6(2) + 7)] / h
= ( 12 + 6h + 7 - 12 - 7) / h
= 6h / h
= 6.
Answer:
6m
Step-by-step explanation:
Set up a proportion:
x/1.5=10/2.5
Cross multiply:
15/2.5=2.5x/2.5
x=6
The palm tree is 6m tall.
Hope this helps!
The price before tax is $15.52
2x=35
x=17,5
That the answer